Bp Chudzio: Naszym celem jest niebo i żyjemy po to, żeby się zbawić
06 sierpnia 2020 | 10:59 | pab | Jarosław Ⓒ Ⓟ
– Naszym celem jest niebo i żyjemy po to, żeby się zbawić – powiedział bp Krzysztof Chudzio w Kolegiacie pw. Bożego Ciała w Jarosławiu 5 sierpnia, w szóstą rocznicę koronacji wizerunku Matki Bożej Śnieżnej Królowej Rodzin.
Nawiązując do tytułu Królowej Rodzin, pod którym w jarosławskiej kolegiacie jest czczona Maryja, kaznodzieja zauważył, że w rodzinie uczymy się odniesienia do Boga, stąd „zupełnie zrozumiałym jest”, że ludzie szukają wsparcia dla rodzin u Matki Bożej. – Słusznie możemy mówić o niej Królowa Rodziny – stwierdził.
Przemyski biskup pomocniczy odniósł się do sześciu kamiennych stągwi, o których mowa we fragmencie Ewangelii opowiadającym o cudzie w Kanie Galilejskiej. Zwrócił uwagę, że liczba sześć w symbolice Wschodu i zarazem biblijnej – to liczba niedoskonała, symptom jakiegoś braku. Ocenił, że puste stągwie są odpowiednikiem „naszego oczekiwania, w którym nie pojawił się oczekiwany; przykazania miłości, które nie zostało wypełnione; świątyni, w której zabrakło modlących się; człowieka, który zagubił sens życia”.
– Stągwie te pozbawione są tego, do czego miały służyć. I co się okazuje? Że tylko Jezus może napełnić to, co puste, udoskonalić niedoskonałe – zaznaczył. Dodał, że słowa Maryi z wesela w Kanie Galilejskiej: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie Syn” to nauka ponadczasowa.
Nawiązując do obchodzonej rocznicy, stwierdził, że „sześć lat od koronacji to lata błogosławionej radości, w których Pan Bóg chętnie przemieniał nasze niedoskonałości i nasze kamienne serca w swoje obfite błogosławieństwo”. – A wszystko to ze względu na ufną prośbę Matki Syna Bożego i konieczną postawę każdego z nas, zawierającą się w posłuszeństwie i pełnym ufności zdaniu się na wolę Bożą – powiedział. – Jeśli oprzemy się na Bogu jak na skale, świat, który sprzeciwia się Bogu nie będzie nam straszny. – Nie tylko będziemy zdolni zachować swoją wiarę i przekazać ją najbliższym, ale staniemy się niegasnącą pochodnią, która będzie świadczyć o Bożej miłości, dobroci i wielkości, o zbawieniu dla całego świata, które Bóg chce dać każdemu – podkreślił.
Przemyski biskup pomocniczy przypomniał, że w liturgii „celebrowana jest więź między Bogiem a człowiekiem”. – Dopiero wiara i zaufanie Bogu są w stanie przemienić nasze kamienne serca w naczynia, w których może się znaleźć najcenniejszy skarb: miłość Jezusa i łaska Boża – mówił.
W kolegiacie pw. Bożego Ciała w Jarosławiu od XVI wieku znajduje się wierna kopia ikony Matki Bożej Śnieżnej „Salus Populi Romani” z rzymskiej bazyliki Santa Maria Maggiore. W 2007 r. jarosławski wizerunek dekretem arcybiskupa Józefa Michalika obdarzony został tytułem Najświętszej Maryi Panny Królowej Rodzin. 2 sierpnia 2014 r. wizerunek został koronowany koronami poświęconymi przez papieża Franciszka. Aktu tego dokonał abp Józef Michalik.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.