Wkrótce w Radomiu poświęcenie tablicy ku czci sł. Bożej Wandy Malczewskiej
07 sierpnia 2020 | 10:43 | rm / hsz | Radom Ⓒ Ⓟ
Uroczystość poświęcenia tablicy ku czci Sługi Bożej Wandy Malczewskiej odbędzie 16 sierpnia podczas mszy świętej w kościele farnym w Radomiu. To właśnie w tej świątyni 198 lat temu została została ochrzczona przyszła mistyczka i wizjonerka. Jej głęboka pobożność i ofiarna służba na rzecz potrzebujących sprawiły, że już za życia nazywano ją „świątobliwą Wandą”. Wanda Malczewska zasłynęła też wielką czcią do Najświętszego Sakramentu oraz Męki Jezusa Chrystusa, doświadczała objawień i wizji Jezusa i Maryi.
Poświęcenie tablicy jest częścią projektu realizowanego przez Stowarzyszenie „Młyńska” Verum Bonum Pulchrum „Kobiety na drodze do Niepodległości”. Projekt jest finansowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej w ramach zadania mającego na celu upamiętnienie 100 – lecia Bitwy Warszawskiej.
– Projekt ma na celu pokazanie, na przykładzie działalności kobiet związanych z Radomiem, wydarzeń roku 1920 w ciągu historycznym: powstanie styczniowe, pozytywizm, odzyskanie niepodległości, obrona niepodległości. Bohaterkami projektu są Wanda Malczewska, Teresa Grodzińska, Zofia Majewska oraz Matka Boska – powiedział Radiu Plus Radom Zbigniew Skuza, prezes Stowarzyszenie „Młyńska” Verum Bonum Pulchrum.
Zbigniew Skuza dodaje, że działania związane z projektem, zakładając ukazanie roli jaką odegrała Bitwa Warszawska dla odzyskania niepodległości, jej utrzymania i wychowania społeczeństwa do walki o niepodległość w następnych latach, wykażą potrzebę i kierunek edukacji społeczeństwa polskiego. – Edukacja ma na celu odbudowanie szacunku i dumy obywatelskiej kształtowanej przez patriotyzm przodków. Służyć temu ma wspólne śpiewanie piosenek wojskowych i patriotycznych oraz udziału w dyskusjach i lekcjach historii co jest prostym sposobem na tworzenie wspólnoty przeżyć i radości świętowania – powiedział prezes Skuza.
W książce o Wandzie Malczewskiej bp Piotr Turzyński pisze, że „doświadczenie Mistyczki z Radomia przynosi nam bardzo ważne, pełne nadziei przesłanie”. – Historia nie leży tylko i wyłącznie w rękach ludzi, znajduje się ona przede wszystkim w rękach Boga, który przenika i zna wszystko – czytamy w publikacji.
Uroczystość wpisuje się w obchody 100–lecia Bitwy Warszawskiej. Organizatorami są Kuria Diecezji Radomskiej, Parafia św. Jana Chrzciciela w Radomiu, Klub Inteligencji Katolickiej w Radomiu i Stowarzyszenie „Młyńska” Verum Bonum Pulchrum. Uroczystość odbędzie się 16 sierpnia w kościele farnym św. Jana Chrzciciela w Radomiu podczas mszy św. o godz. 18.00.
Stowarzyszenie przygotowuje drugie wydanie książki „Mistyczka z Radomia – Wanda Malczewska”, upamiętnienie Wandy Malczewskiej poprzez tablicę pamiątkową w radomskiej farze, koncerty i wykłady przypominające wydarzenia 1920 roku oraz tradycje oręża polskiego, wystawienie spektaklu teatralnego o kardynale S. Wyszyńskim, który podkreślał rolę Matki Boskiej na drogach do Niepodległości, dyskusję panelową historyków, która zaprezentuje bohaterki projektu: Wandę Malczewską, Teresę Grodzińską, Zofię Majewską.
Wanda Malczewska (1822-1896) urodziła się w Radomiu w rodzinie ziemiańskiej. Po opuszczeniu w wieku 24 lat rodzinnego miasta mieszkała u krewnej w Klimontowie, w klasztorze w Przyrowie. Gdziekolwiek się znalazła, uczyła ubogie dzieci, katechizowała je, rozdawała modlitewniki. Najzdolniejszym pomagała kontynuować naukę. Była mistyczką, przeżywała Mękę Pańską, miała dar przewidywania przyszłości, pojednania osób skłóconych i rozeznawania powołań. Miała wizje wydarzeń z życia Jezusa, przewidziała też wiele faktów z dziejów Polski, jak zwycięstwo nad bolszewikami w sierpniu 1920 r. Zmarła w opinii świętości w Parznie, gdzie na plebanii spędziła ostatnie trzy lata życia jako rezydentka. Pochowana jest w tamtejszym kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Do jej grobu pielgrzymują wierni, będący w drodze do dwóch najsłynniejszych polskich sanktuariów maryjnych – na Jasną Górę i do Lichenia.
Proces beatyfikacyjny trwa już długo. Na przeszkodzie stanęły okupacja hitlerowska i czasy komunistyczne. W tym czasie zaginęły akta z zeznaniami 25 naocznych świadków. Odnaleziono je dopiero w 1962 roku. Trybunał do przeprowadzenia procesu informacyjnego powołany został w 1939 roku. Proces beatyfikacyjny Wandy Malczewskiej osiągnął już etap końcowy. W 2006 roku Stolica Apostolska ogłosiła dekret o heroiczności cnót Wandy Malczewskiej i odtąd przysługuje jej tytuł „czcigodnej sługi Bożej”. Brakuje jedynie potwierdzonego kanonicznie cudu, dokonanego za jej wstawiennictwem.
Wanda Malczewska była córką Stanisława Malczewskiego i Marii Julii z domu Żurawskich. Pochodziła z rodu Malczewskich, do którego należy poeta Antoni Malczewski oraz jej bratanek, malarz Jacek Malczewski. Siostra Juliana i Marcina.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.