Jak wygląda życie religijne w „czerwonej strefie”?
11 sierpnia 2020 | 03:00 | lk / hsz | Katowice Ⓒ Ⓟ
„Niedzielne Msze św. w kościołach znajdujących się w tzw. czerwonej strefie zagrożenia epidemicznego odbywały się bez większych utrudnień. Ograniczenie do 50 proc. liczby normalnego obłożenia danego kościoła nie wpłynęło na dotychczasowe funkcjonowanie danej wspólnoty” – poinformował KAI ks. Tomasz Wojtal, rzecznik metropolity katowickiego.
Ministerstwo Zdrowia wprowadziło od soboty 8 sierpnia dodatkowe obostrzenia w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń koronawirusem. Wzmożone kontrole przestrzegania zasad bezpieczeństwa realizowane są także w miejscowościach turystycznych, które latem przeżywają oblężenie urlopowiczów nie zawsze stosujących się do reżimu sanitarnego.
Resort zdrowia w powiatach z największym przyrostem zakażeń wprowadził dwa rodzaje obostrzeń – czerwone i żółte. Czerwone obostrzenia obowiązują w powiatach: ostrzeszowskim, nowosądeckim, wieluńskim, pszczyńskim, rybnickim i wodzisławskim oraz w miastach na prawach powiatu: Nowym Sączu, Rudzie Śląskiej i Rybniku.
Rygorystyczne obostrzenia zakazują funkcjonowania m.in. siłowniom, kinom, sanatoriom i ograniczające liczbę osób na weselach i pogrzebach do 50. Wprowadzony też został nakaz noszenia maseczki wszędzie w przestrzeni publicznej.
Zgodnie z par. 25 ust. 8 rozporządzenia Rady Ministrów z 7 sierpnia, „zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych mogą się odbywać w obszarze czerwonym pod warunkiem, że (…) w budynkach kultu religijnego znajduje się nie więcej uczestników niż wynosi 50% obłożenia budynku lub innego obiektu kultu religijnego, oprócz osób sprawujących kult religijny”.
Zaostrzone zasady sanitarne nie wpłynęły jednak na organizację niedzielnych Eucharystii w kościołach archidiecezji katowickiej.
„Z informacji, które posiadam, mogę potwierdzić, że niedzielne Msze św. w kościołach znajdujących się w tzw. czerwonej strefie zagrożenia epidemicznego odbywały się bez większych utrudnień. Wprowadzony limit ograniczający liczbę uczestników do 50% normalnego obłożenia danego kościoła nie wpłynął na dotychczasowe normalne funkcjonowanie danej wspólnoty” – poinformował KAI ks. Tomasz Wojtal, rzecznik metropolity katowickiego.
Jak dodał, możliwość korzystania z miejsc siedzących i stojących sprawia, że wierni mogą zachować bezpieczny dystans w świątyni. „Jak wiemy, maseczki obowiązują wszystkich uczestniczących w liturgii bez względu na obszar, na którym znajduje się dany kościół” – przypomniał ks. Wojtal.
Jeśli jednak zauważalna jest gdzieś mniejsza frekwencja wiernych, jest to spowodowane innymi przyczynami. „Czas letni, który sprzyja wyjazdom z miejsca zamieszkania, w wielu parafiach oznacza automatycznie mniejszą liczbę wiernych w kościołach” – wyjaśnił rzecznik metropolity katowickiego.
W powiatach oznaczonych kolorem żółtym (wieruszowski, jarosławski, kępiński, przemyski, cieszyński, pińczowski i oświęcimski) oraz w miastach na prawach powiatu (Jastrzębie–Zdrój, Przemyśl i Żory) zasady dotyczące ograniczenia w kościołach, noszenia maseczek oraz korzystania z transportu zbiorowego pozostają bez zmian.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.