Uroczyste Msze św. z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej
15 sierpnia 2020 | 01:40 | tk, lk / hsz | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki odprawi 15 sierpnia – w dniu 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej – Mszę św. na terenie Cmentarza Bohaterów 1920 roku w Ossowie. Rocznicowym liturgiom sprawowanym na terenie diecezji warszawsko-praskiej i archidiecezji warszawskiej przewodniczyć będą przewodniczący Episkopatu abp. Stanisław Gądecki, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, biskup warszawsko-praski bp Romuald Kamiński, Prymas Polski abp Wojciech Polak i nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio. W Eucharystii sprawowanej w katedrze polowej przez ordynariusza wojskowego bp. Józefa Guzdka weźmie udział prezydent Andrzej Duda. W programie obchodów zaplanowano też apele poległych, pikniki wojskowe, gry terenowe i wykłady.
13 sierpnia
Obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej zostaną zainaugurowane 13 sierpnia. W kościele konkatedralnym pw. Matki Bożej Zwycięskiej (ul. Grochowska 365) Mszy św. o godz. 18.00 będzie przewodniczył metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz.
Tego dnia, także o godz. 18.00 w katedrze warszawsko-praskiej pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika zostanie odprawiona Msza św. w intencji obrońców Ojczyzny w 1920 roku. Następnie odbędzie się Apel Poległych i tematyczna gra terenowa dla dzieci i młodzieży.
Z kolei w kościele Matki Bożej Częstochowskiej, (ul. Kościelna 54) w Wołominie odprawiona zostanie o godz. 18.00 Msza św. w intencji poległych w Bitwie Warszawskiej. Następnie odbędzie się koncert w wykonaniu pieśni patriotycznych w wykonaniu Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
14 sierpnia
Dzień później, 14 sierpnia, o godz. 6.00 w Ossowie zostanie odprawiona Msza św. polowa przy krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki, kapelana polskich wojsk. O godz. 19.30 zostanie odsłonięte popiersie śp. Sławomira Skrzypka, prezesa NBP (Polana Dębów Pamięci przy Cmentarzu Bohaterów 1920 roku). O godz. 21.00 odbędzie się uroczysty Apel Poległych przy krzyżu upamiętniającym śmierć ks. Ignacego Skorupki.
14 sierpnia o godz. 18.00 ulicami Starego Miasta w Warszawie przejdzie procesja z Figurą Matki Bożej Łaskawej. Prowadzić ją będą ojcowie jezuici.
O godz. 19.00 rozpocznie się Msza Święta w sanktuarium MB Łaskawej z poświęceniem Buławy Hetmańskiej i udekorowaniem nią MB Łaskawej. Przewodniczyć będzie abp. Stanisław Gądecki. Buławę wykonała gdańska pracownia Drapikowski Studio.
Następnie, o godz. 20.15 odbędzie się koncert modlitewny z udziałem chóru, orkiestry, zespołu muzycznego i solistów, przygotowany przez muzyków: Leopolda Twardowskiego, Jana Budziaszka i Huberta Kowalskiego – organizatorów i liderów m.in. corocznej modlitwy rzeszowskiej JEDNEGO SERCA JEDNEGO DUCHA, poznańskich zaduszek jazzowych, oprawy muzycznej 1050-lecia chrztu Polski na Jasnej Górze.
Z kolei w katedrze pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika o godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza św., po której zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem ks. Ignacego Skorupki.
W Wólce Radzymińskiej o godz. 17.00 bp Marek Solarczyk odprawi Mszę św. przy pomniku na miejscu bitwy i ukazania się Matki Bożej.
15 sierpnia
Natomiast 15 sierpnia abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu, odprawi o godz. 9.30 Mszę św. na terenie Cmentarza Bohaterów 1920 roku w Ossowie.
O tej samej godzinie biskup polowy Józef Guzdek odprawi Mszę św. w katedrze polowej Wojska Polskiego w intencji polskich sił zbrojnych, weteranów walk o niepodległość Polski, polskich żołnierzy poległych na frontach wojen oraz na służbie na całym świecie. W uroczystej Eucharystii z okazji Święta Wojska Polskiego i uroczystości Wniebowzięcia NMP wezmą udział najwyższe władze państwowe z prezydentem RP Andrzejem Dudą. W tym dniu okolicznościowe Msze święte sprawowane będą także w kościołach garnizonowych w całej Polsce.
W parafii Matki Bożej Zwycięskiej (ul. Grzybowa 1), o godz. 13.00 zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji warszawski-praskiej Marka Solarczyka, połączona z poświęceniem tablicy upamiętniającej 100. rocznicę Cudu nad Wisłą. Następnie planowany jest koncert patriotyczny w wykonaniu Orkiestry Victoria.
Mszy św. sprawowanej o godz. 17.00 na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 r. w Radzyminie będzie przewodniczył metropolita gnieźnieński, prymas Polski, abp Wojciech Polak. O godz. 21.00 zostanie odprawiony Apel Poległych, po czym zostaną złożone wieńce.
O godz. 21.00 w parafii św. Jana Pawła II (ul. Słowackiego 58) Mszy św. przewodniczyć będzie biskup pomocniczy diecezji łowickiej Wojciech Osial. Od godz. 22.30 do 6.00 potrwa nocne czuwanie modlitewne.
16 sierpnia
Dzień później, 16 sierpnia o godz. 12.00 w parafii św. Jana Pawła II (ul. Słowackiego 58) w Radzyminie biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński odprawi Mszę św. oraz poświęci figurę Matki Bożej Łaskawej. Następnie zaplanowano piknik wojskowy.
Tego samego dnia w parafii św. Brata Alberta Warszawie-Wesołej (ul. Szeroka 2) o godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna w intencji Ojczyzny w ramach Ogólnopolskich Obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej oraz 100. rocznicy urodzin Papieża Polaka św. Jana Pawła II.
Następnie odbędzie się jubileuszowy koncert „Urodzeni do wolności” oparty m.in. na filozoficzno-religijnych rozważaniach św. Jana Pawła II na temat odpowiedzialnej wolności w życiu jednostki i narodu. Wystąpią znani artyści polscy oraz artyści Teatru Wielkiego. Koncert przygotowany został przez Parafię we współpracy z Narodowym Centrum Kultury w ramach Ogólnopolskich Obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Transmitowany będzie przez TVP.
17 sierpnia
Obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej zakończą się 17 sierpnia. W tym dniu w Mińsku Mazowieckim przed obrazem Matki Bożej Anielskiej (Hallerowskiej), w kościele Narodzenia Najświętszej Marii Panny przy ul. Kościelnej 1) Mszy św. o godz. 18.00 będzie przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce, abp Salvatore Pennacchio.
Wybrane uroczystości diecezjalne
Okolicznościowe uroczystości związane ze 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej odbędą się także w wielu diecezjach.
Metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda przewodniczyć będzie 15 sierpnia o godz. 11.00 w katedrze w Białymstoku uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny oraz Wojska Polskiego w 100. rocznicę Cudu nad Wisłą.
Dzień później wierni archidiecezji białostockiej uczczą także setną rocznicę Bitwy Białostockiej, stoczonej 22 sierpnia 1920 roku w ramach wojny polsko-bolszewickiej. W programie uroczystości jest m.in. Msza św. o godz. 18.00 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku, godzinę później procesja modlitewna z flagami narodowymi do Krzyża – Pomnika przy ul. Gen. S. Maczka, następnie (godz. 20.00) w intencji Ojczyzny i pomordowanych mieszkańców Białegostoku przy Krzyżu-Pomniku (Czciciele Miłosierdzia Bożego). Obchody zakończy koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Parafialnego „Omni Die” i Chóru Dziecięcego „Passeres Dei” z Parafii pw. św. Kazimierza.
Bogaty program obchodów przewidziano w diecezji płockiej. Będzie to m.in. Eucharystia w intencji Ojczyzny w bazylice katedralnej pod przewodnictwem biskupa płockiego Piotra Libery, odsłonięcie tablicy pamiątkowej 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego i plener artystyczny Obrony Płocka 1920 roku.
Uroczystości, związane także z 100. rocznicą obrony Płocka przed bolszewikami i w Święto Wojska Polskiego, rozpoczną się 15 sierpnia o godz. 9.30 złożeniem kwiatów przed pomnikami Marszałka Józefa Piłsudskiego, Władysława Broniewskiego (żołnierza Legionów Polskich) i kolumną Zwycięskich Obrońców Płocka w 1920 r. na Placu Narutowicza.
W diecezji radomskiej wierni będą upamiętniać 100. rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami już 14 sierpnia. Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” zaprasza na godz. 18.00 na podwójny seans filmowy: niemy film Ryszarda Bolesławskiego „Cud nad Wisłą” z 1921 r., zrealizowany na zamówienie ówczesnego Wydziału Propagandy Ministerstwa Spraw Wojskowych oraz film przygotowany przez samą „Resursę” – „Twoje życie za moje życie” (reż. Elwira Dzikowska) opowiadający o radomskiej bohaterce wojny polsko-bolszewickiej Teresie Grudzińskiej, polskiej sanitariuszce, pośmiertnie odznaczonej Orderem Virtuti Militari.
15 sierpnia o godz. 12.00 w kościele garnizonowym odprawiona zostanie uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego pod przewodnictwem bp. Piotra Turzyńskiego. W godz. 13.00-14.00 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Orońsku odbędzie się koncert organowy z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.
Również na Jasnej Górze w duchu wielkiego dziękczynienia za Cud nad Wisłą przebiegnie tegoroczna uroczystość Wniebowzięcia NMP. Przeor jasnogórskiego klasztoru o. Samuel Pacholski przypomniał, że losy bitwy polsko-bolszewickiej bardzo mocno wpisane są w pielgrzymią modlitwę w sanktuarium.
Sto lat temu – zaznaczył – na Jasnej Górze trwała przede wszystkim wielka modlitwa pielgrzymów, biskupów, dowódców, żołnierzy, a wreszcie samego naczelnika państwa. Stąd też kierowane były specjalne odezwy do narodu i zachęta do walki w obronie wiary i Ojczyzny, stad płynęło przekonanie i przypomnienie, że na Jasnej Górze „każdy kamień głosi cuda – Maryjnej – nad Narodem naszym opieki”.
Już 27 lipca 1920 r. przed obrazem Matki Bożej, po uroczystej Mszy św. ofiarowano zagrożoną najazdem bolszewickim Polskę Sercu Jezusowemu a następnego dnia oddano Rzeczpospolitą pieczy Królowej Korony Polskiej. Biskupi właśnie z Jasnej Góry skierowali pasterską odezwę do wiernych. Odrębne pisma rozesłali ojcowie paulini, którzy wspominając osobę o. Augustyna Kordeckiego, wzywali do obrony Ojczyzny i zachęcali do wielkiego zawierzenia Jasnogórskiej Królowej.
***
Bitwa Warszawska – decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej – rozegrała się w dniach 13-25 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy. Jest określana mianem „cudu nad Wisłą” i uznawana za jedną z najważniejszych bitew w historii świata. Bitwa zadecydowała o zachowaniu przez Polskę dopiero co zdobytej niepodległości i zatrzymała rozprzestrzenienie się rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Wojska Polskie działały pod wodzą marszałka Józefa Piłsudskiego.
W wyniku walk po stronie polskiej zginęło ok. 4,5 tys. żołnierzy, a 22 tys. zostało rannych zaś 10 tys. zaginęło. Zgodnie z szacunkami straty bolszewickie wyniosły 25 tys. poległych lub ciężko rannych. 60 tys. trafiło do polskiej niewoli a 45 tys. zostało internowanych przez Niemców.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.