Poetka – policjantka podarowała swą pieśń dla sanktuarium Matki Bożej w Bogorii
16 sierpnia 2020 | 12:39 | apis | Bogoria Ⓒ Ⓟ
Pieśń pt. „Dla Matki Boskiej Bogoryjskiej” zaśpiewana została uroczyście 15 sierpnia w 10. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia w sanktuarium w Bogorii. Napisała ją i przekazała w darze poetka – policjantka, Anna Zielińska – Brudek.
Twórcze przedsięwzięcie poetki Anny Zielińskiej – Brudek wsparł organista Stanisław Gibała, który skomponował muzykę. Utwór zaśpiewała utalentowana wokalistka Ania Marcinkowska. Pieśń ta, dla autorki, jest nie tylko okolicznościowym darem dla Bogoryjskiej Maryi.
– Napisałam ją z miłości do tego miejsca. W kościele tym przyjmowałam I Komunię Świętą, byłam bierzmowana i przeżywałam uroczystość zawarcia małżeństwa. To moje życie zainspirowało mnie do napisania pieśni, która ma łączyć pokolenia – wyjaśnia w rozmowie z KAI poetka Anna Zielińska – Brudek.
Anna Zielińska-Brudek – dziennikarka i poetka – pracowała jako oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Tarnobrzegu i jako oficer Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. Była też dziennikarką m.in. „Tygodnika Nadwiślańskiego”. Wydała cztery zbiory wierszy. Jest m.in. autorką tekstu „Kolędy od policjantów”, pierwszego tego typu utworu w kraju.
Jest także autorką tekstu hymnu dla niepełnosprawnych „Od miłości do świętości”, którego premierowe wykonanie odbyło się w czerwcu 2019 roku podczas corocznych spotkań integracyjnych dzieci młodzieży specjalnej troski na lotnisku w Masłowie w rocznicę pobytu Jana Pawła II.
Poetka jest członkinią Związku Literatów Polskich i Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA- International Police Association. Odznaczona została m.in.: Brązowym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Medalem „Za długoletnią służbę”, odznaką „Zasłużony policjant”, odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Za osiągnięcia twórcze dwukrotnie nagrodzona przez prezydenta Miasta Kielce w 2015 roku oraz w 2020 roku.
Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia Bogoryjskiej w XVII i XVIII wieku znane było w całej ziemi sandomierskiej. Szczególny udział i zasługi w propagowaniu kultu Matki Bożej na ziemi bogoryjskiej miejscowa tradycja przypisuje pierwszym kanonikom regularnym.
W 1626 r. o. Justus (Justyn) Pomorski sprowadził z Krakowa do Bogorii obraz Matki Boskiej Pocieszenia. Znajduje się on w rokokowym ołtarzu głównym, zajmuje całą ścianę prezbiterium. Został namalowany przez Jana Sochera artystę krakowskiego w 1626 r. Postać Marii i Dzieciątka została przedstawiona na złotym rzeźbionym tle.
Pod koniec sierpnia 2010 r. wizerunek Matki Bożej Pocieszenia ukoronowany został koronami biskupimi przez bp. Krzysztofa Nitkiewicza. Kościół parafialny pw. Świętej Trójcy należy do najcenniejszych obiektów sakralnych w diecezji sandomierskiej. Jego wnętrze wypełniają bogato zdobione ołtarze z wizerunkami m.in. św. Antoniego, św. Barbary czy św. Anny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.