Pątnicy z Nysy wyruszyli w niedzielę na szlak 44. Pieszej Pielgrzymki Opolskiej
16 sierpnia 2020 | 17:25 | Krzysztof Ogiolda | Opole Ⓒ Ⓟ
Strumień nyski ma na Jasną Górę najdalej i tradycyjnie rozpoczyna pielgrzymkę z diecezji opolskiej do Częstochowy. W poniedziałek dołączają pątnicy z Opola, Głubczyc i Raciborza, we wtorek z Kluczborka. Z powodu pandemii tegoroczna pielgrzymka ma charakter sztafety. Każdego dnia poszczególne strumienie są reprezentowane tylko przez dwie grupy po około 30 osób każda.
Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa: „Pod opieką Matki zanurzeni w wielkiej tajemnicy wiary”.
W niedzielę pielgrzymów z grupy „szóstka niebieska” poprowadził ks. Daniel Leśniak odpowiedzialny za nyski strumień pielgrzymki. Na drogę pobłogosławił ich pomocniczy biskup opolski Rudolf Pierskała.
Przewodniczył on mszy św. w kościele Najświętszej Marii Panny przy pl. Solnym.
– Eucharystia jest centrum. Toteż od Najświętszej Ofiary rozpoczynamy pielgrzymowanie – mówił ks. biskup. – Jezus Chrystus przez swoją śmierć odkupił nas i wyzwolił z naszych grzechów. Czujemy się niegodni, ale i pełni wdzięczności dla Jezusa za to, co dokonało się na krzyżu. My ofiarujemy Panu Jezusowi trud pielgrzymki. Naszą zgodę na to, co nas czeka. Wtedy nasza ofiara łączy się z ofiarą Chrystusa. Eucharystia jest także Najświętszą Ucztą, skoro spożywamy Ciało i Krew Pana Jezusa. Na pielgrzymce Jezus pójdzie z nami. Kiedy będziemy Go spożywać w czasie Eucharystii, będziemy łączyć się z Nim i ze sobą nawzajem. Jednoczmy się z Jezusem całym sercem. Podczas Ostatniej Wieczerzy Pan Jezus zostawił swoim uczniom i nam pielgrzymom wezwanie do miłości wzajemnej i do jedności. Starajmy się to wezwanie wypełnić. Wszystkie nasze modlitwy, błagania i intencje zanieśmy przez Maryję Jezusowi.
Zanim pątnicy ruszyli na drogę, podpisali deklaracje, że są zdrowi i podporządkują się szczególnym wymogom tegorocznej pielgrzymki. Wszystkim zmierzono też temperaturę.
Z powodu epidemii wszystkie strumienie uczestniczą w pielgrzymce, ale każdego dnia są reprezentowane tylko przez dwie małe, 30-osobowe grupy pątników. Jedna grupa wychodzi rano i pokonuje około 15 km, realizując program pielgrzymki i wraca do domu wcześniej zorganizowanym transportem. Na jej miejsce – na popołudnie – wchodzi inna grupa. Dochodzi do końca etapu i wraca na nocleg do siebie.
Ze względów bezpieczeństwa pątnicy nie nocują na trasie, nie korzystają także z napojów i posiłków w parafiach przez które przechodzą. Niezmiennie proszą o pomoc modlitewną.
Ze względu na pandemię w pielgrzymce nie uczestniczą w tym roku dzieci i młodzież do lat 18 ani osoby starsze niż 65 lat.
Wszyscy, którzy nie mogą na Jasną Górę iść, mogą korzystać z pielgrzymkowego programu (modlitwy, konferencje) dostępnego na stronie internetowej pielgrzymki (pielgrzymka-opolska.pl), na profilu pielgrzymki na Facebooku oraz w aplikacji Bonafide (będzie aktywna od piątku przed pielgrzymką) i w Diecezjalnym Radiu Doxa.
W łączności z pielgrzymką w każdy z wieczorów biskupi opolscy będą przewodniczyć o 19.00 mszy św. W poniedziałek, 17 sierpnia w kościele św. Jacka w Kamieniu Śląskim, we wtorek w kościele św. Józefa w Prudniku Lesie (w tamtejszym klasztorze był więziony Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński, w środę w bazylice na Górze św. Anny, w czwartek w kościele Matki Bożej w Raciborzu, w piątek w sanktuarium św. Anny w Oleśnie.
Msza św. kończąca pielgrzymkę zostanie odprawiona na wałach Jasnej Góry w sobotę 22 sierpnia o 11.00. W czasie wejścia grup reprezentowane będą wszystkie strumienie. Na tę mszę świętą pątnicy tegoroczni, z lat poprzednich i sympatycy pielgrzymki mogą dojechać. Organizatorzy serdecznie zapraszają.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.