Płock: międzyreligijna modlitwa za obrońców miasta z 1920 r.
20 sierpnia 2020 | 01:25 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
Modlitwa międzyreligijna za obrońców Płock sprzed 100 lat, poległych w czasie obrony miasta w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku, odbyła się na Cmentarzu Garnizonowym przy ul. Norbertańskiej w Płocku. Poprowadzili ją ks. kan. Stefan Cegłowski, proboszcz parafii katedralnej i kapelan płockich kombatantów oraz muzułmański imam Zbigniew Żuk.
W 100. rocznicę najbardziej gwałtownych walk o Płock w czasie wojny polsko-bolszewickiej, które miały miejsce w dniach 18-19 sierpnia 1920 roku, na Cmentarzu Garnizonowym przy ul. Norbertańskiej w Płocku modlono się za poległych. Na cmentarzu tym zostało pochowanych 170 żołnierzy, z roku 1920 oraz I i II wojny światowej.
Uczestnicy rocznicowego spotkania wysłuchali hymnu narodowego i apelu pamięci. Złożyli kwiaty i zapalili znicze na mogiłach żołnierzy. Prezydent miasta Andrzej Nowakowski powiedział, że płocczanie zawsze będą pamiętać o bohaterstwie przodków, z których są dumni, ponieważ nie wahali się oddać życia za wolność Ojczyzny. W ten sposób napisali oni „jedną z najpiękniejszych kart historii Polski”. Na wiwat strzelały Płocka Drużyna Kusznicza i Płockie Bractwo Kurkowe.
Modlitwę za wszystkich poległych żołnierzy i płocczan w obronie ojczyzny i odmówił ks. kan. Stefan Cegłowski, proboszcz parafii katedralnej pw. św. Zygmunta i kapelan płockich kombatantów. Duszpasterz poprowadził modlitwy „Ojcze nasz” i „Wieczny odpoczynek”. Natomiast muzułmański imam Zbigniew Żuk odczytał pierwszą surę Koranu.
Po modlitwie na Cmentarzu Garnizonowym z przystani nad Wisłą ruszył rejs po rzece, upamiętniający marynarzy Flotylli Wiślanej, biorącej udział w obronie Płocka. W Wiśle utonął wtedy broniący miasta statek „Stefan Batory”, zniszczony przez bolszewików. Podczas rejsu również modlono się za bohaterskich obrońców strategicznego miasta. Na rzekę ku pamięci marynarzy rzucono wiązankę kwiatów. W rejsie uczestniczyło kilka jednostek pływających.
W płockich uroczystościach uczestniczył m.in. płk. Jerome Mallard, attache wojskowy ambasady Francji w Polsce i rodzina Jana Myślisza, marynarza Flotylli Wiślanej. Obecni byli harcerze, samorządowcy, parlamentarzyści oraz poczty sztandarowe.
W sierpniu 1920 r. Płock był punktem strategicznym na froncie wojny polsko-bolszewickiej. Pozbawione prawie wojska miasto obroniło jednak dostęp do mostu na Wiśle, nie pozwalając wrogowi przedrzeć się na drugą stronę rzeki. Za ofiarną obronę przed bolszewikami Płock otrzymał od marszałka Józefa Piłsudskiego odznaczenie – Krzyż Walecznych. Płock jest jednym z dwóch miast, które zostały wyróżnione tym odznaczeniem po zakończeniu wojny polsko-bolszewickiej. Drugim z miast był Lwów, odznaczony Krzyżem Virtuti Militari. Płock jest również jednym z dwóch miast obdarzonych przez Piłsudskiego tytułem „miasta bohatera”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.