Abp Ryś do pielgrzymów: Bóg buduje swój Kościół z ludźmi, którzy są jak piasek
23 sierpnia 2020 | 16:55 | xpk | Łękawa Ⓒ Ⓟ
Mszą świętą w parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Łękawie rozpoczął się trzeci dzień łódzkiego pielgrzymowania na Jasną Górę. W czasie liturgii, którą celebrował metropolita łódzki wraz z księżmi przewodnikami, abp Grzegorz Ryś mówił o Kościele, który budowany jest na Piotrowej Skale, z piasku, jakim są wierni Kościoła.
Z uwagi na sytuację związaną z pandemią koronawirusa Covid-19 pielgrzymi przyjechali bezpośrednio przed liturgią z Łodzi do Łękawy dwoma autokarami.
– Bóg buduje swój Kościół z ludźmi, którzy są jak piasek, ale on ich czyni skałą. Zachwyćcie się tym, jak Bóg buduje swój Kościół. Nie gorszcie się tym. Wtedy Pan Was użyje do budowy tego Kościoła szanując wszystko to, co dobre w was i dając wam tyle łaski, że będziecie zdumieni tym, czego Bóg w was dokonuje – mówił abp Ryś. – Oddajcie się Mu na tę pracę, na tę służbę w poczuciu, że nikt z was na to nie zasłużył – zachęcał, podkreślając, że Bóg potrafi nas używać do budowy Kościoła mimo naszych grzechów, mimo naszej głupoty i mimo naszego niezrozumienia. – Bóg buduje swój Kościół mocą miłosierdzia. – zaznaczył.
Podkreślił też, że Piotr jest fundamentem Kościoła nie ze względu na swoje przymioty ale dzięki łasce. Następnie przywołując postać wielkiego katolickiego teologa, Hansa Ursa von Balthazara powiedział, że największym zgorszeniem jest sytuacja, w której grzesznik rości sobie tytuł do nieomylności. Piotr takiego tytułu sobie nie rości. Jest on bardzo omylny, ale staje się nieomylny dzięki łasce od Boga. Na tym polega jego charyzmat, jego powołanie w Kościele.
Po zakończeniu Eucharystii pątnicy – podobnie jak w dniu wczorajszym – wyruszyli w dwóch grupach na pielgrzymkowy szlak. Dziś przed pielgrzymami dystans około 40 km., który zakończy nabożeństwo wieczorne w kościele parafialnym w Brzeźnicy Starej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.