Płock: koncert z okazji 700. rocznicy koronacji Władysława Łokietka
27 sierpnia 2020 | 16:38 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
Bazylika katedralna w Płocku jest miejscem, w którym 28 sierpnia rozpocznie się cykl koncertów z okazji 700. rocznicy koronacji Wladysława Łokietka. W murach XII-wiecznej świątyni, w ramach projektu „Szlakiem Piastowskich Stolic”, wystąpi Schola Gregoriana Silesiensis w Wrocławia. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Uczestnicy będą mogli wziąć w nim udział z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego.
Koncert muzyki dawnej odbędzie się 28 sierpnia o godz. 19:00, po Mszy św. o godz. 18:00. Płock będzie jednym z sześciu miast związanych z dynastią piastowską, które pojawią się na muzycznej mapie projektu. Koncert w wykonaniu Scholi Gregoriana Silesiensis z Wrocławia zainauguruje kilkuetapowy projekt „Szlakiem Piastowskich Stolic”, w czasie którego wykonawcy odwiedzą jeszcze pięć innych miejsc, historycznie związanych z dynastią piastowską: Brześć Kujawski, Giecz, Gniezno, Łęczyca, Wiślica.
Istotą wszystkich etapów projektu „Szlakiem Piastowskich Stolic” jest opowieść o żywocie Władysława Łokietka, opowiedziana według „Kronik” Jana Długosza. W Płocku występ rozpocznie procesja dziękczynna z okazji obchodzonej w tym roku 700. rocznicy koronacji Władysława Łokietka, która zakończy się w katedrze odśpiewaniem uroczystego „Te Deum”.
„Koncert ten traktujemy jako swoisty substytut Festiwalu Muzyki Jednogłosowej, który w tym roku nie mógł się odbyć. Wykonawcy – czyli Schola Gregoriana Silesiensis, gościli już w Płocku wielokrotnie, poza tym ten płocki koncert, to chyba jedyna możliwość obcowania na żywo z muzyką dawną w naszym mieście w tym roku. Ponadto po raz kolejny będziemy mogli usłyszeć fragmenty muzyczne pieśni zawartych w legendarnym Pontyfikale Płockim” – zaprasza Robert Majewski, dyrektor Festiwalu Muzyki Jednogłosowej, organizator piątkowego koncertu.
Pontyfikał Płocki, to najstarszy tego typu manuskrypt zachowany w Polsce, datowany na XII w. Księga zawiera opis obrzędów, jakie towarzyszyły obchodom Triduum Paschalnego w średniowieczu. Fragmenty dzieła po raz pierwszy przedstawiono w Płocku jesienią 2019 r., z okazji sympozjum naukowego Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Misterium wyreżyserował Marek Mokrowiecki, dyrektor Teatru Dramatycznego w Płocku, scenariusz i konsultacje teologiczno-liturgiczne przygotował ks. prof. dr hab. Henryk Seweryniak. Wykonywała je również Schola Gregoriana Silesiensis pod dyrekcją Roberta Pożarskiego.
Obecny koncert z okazji 700. rocznicy koronacji Władysława Łokietka współfinansowany jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Powiatu Płockiego. Wydarzenie dofinansowane jest również ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020”. Organizatorami wydarzenia są: Urząd Miasta Płocka, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów oraz parafia katedralna pw. św. Zygmunta w Płocku.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Schola Gregoriana Silesiensis powstała w 1999 r. W 2002 r. jej członkowie powołali Stowarzyszenie „Schola Gregoriana Silesiensis”. W założeniach programowych zespołu znajduje się działalność warsztatowo-koncertowa oparta na badaniach najstarszych źródeł polskiej muzyki kościelnej i tradycyjnej. Grupa wykonująca muzykę dawną występuje w Polsce i za granicą m.in. w 2001 r. w międzynarodowym projekcie „Codex Calixtinus”, transmitowanym przez Europejską Unię Radiową do wielu krajów Europy. W 2004 r. zespół wystąpił na festiwalu „Voix et Route Romane” w Strasburgu we Francji. Na projekt „Szlakiem Piastowskich Stolic” schola otrzymała dotację z Narodowego Centrum Kultury oraz wsparcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.