Bp Lityński: życie w prawdzie to dawanie świadectwa na zewnątrz
31 sierpnia 2020 | 15:02 | kk | Zielona Góra Ⓒ Ⓟ
„Życie w prawdzie to dawanie świadectwa na zewnątrz” – powiedział bp Tadeusz Lityński podczas uroczystości związanych z 40. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych, które odbyły się 30 sierpnia w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze.
W homilii nie zabrakło odniesień do rocznicy Porozumień Sierpniowych. – W ten klimat wpisana została modlitwa narodu i wielkie rekolekcje narodowe, które przeprowadził w naszej Ojczyźnie w 1979 roku Jan Paweł II. Kiedy podczas jego wizyty uświadomiliśmy sobie naszą społeczną i narodową podmiotowość, kiedy wzrosły nasze osobiste aspiracje do wolności na miarę społeczeństw krajów Europy Zachodniej – mówił w homilii bp Lityński.
Duchowny podkreślił, że te porozumienia są wielkim zwycięstwem mądrości Polaków, ale też wiary w naszym narodzie. – Droga do porozumień, o czym nie możemy zapomnieć, prowadziła przez polowe ołtarze w wielu zakładach pracy, przy których trwała pokorna modlitwa, polowe konfesjonały, przy których przyjmowano Boże przebaczenie, ale wcześniej przebaczano winowajcom. To przy takich ołtarzach modlił się i wołał o zwycięstwo dobra nad złem bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, patron Solidarności, który dzisiaj będzie miał w tej świątyni poświęcony witraż – mówił hierarcha.
Tego dnia w zielonogórskiej świątyni bp Lityński poświęcił witraż bł. ks. Jerzym Popiełuszką. Do jego osoby także nie zabrakło odniesień homilii. Hierarcha odwołał się do słów błogosławionego z 1982 roku, że aby pozostać człowiekiem wolnym duchowo, trzeba żyć w prawdzie. – Życie w prawdzie to dawanie świadectwa na zewnątrz, to przyznawanie się do niej i upominanie się o nią w każdej sytuacji. Prawda jest niezmienna. Prawdy nie da się zniszczyć taką czy inną decyzją, taką czy inną ustawą. Na tym polega w zasadzie nasza niewola, że poddajemy się panowaniu kłamstwa, że go nie demaskujemy i nie protestujemy przeciw niemu na co dzień poprzez jeszcze większy sprzeciw wobec kłamstwa oraz wybór i realizację dobra – podkreślił bp Lityński.
– Na tym polu życia naszej Ojczyzny jest wiele do zrobienia i to wydaje mi się jest testament tych, którzy ten ruch społeczny osobiście wsparli i ponieśli za to bolesne konsekwencje, przypłacili cierpieniem, a nawet oddali życie – dodał.
Mszę św. koncelebrował ks. prał. Eugeniusz Jankiewicz – wieloletni kapelan „Solidarności”, a obecnie Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej do spraw Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych oraz ks. Paweł Łobaczewski – proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego, który jest także kapelanem NSZZ „Solidarność” regionu zielonogórskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.