Wrocław: 5-lecie Obserwatorium Społecznego, ważnego think tanku w sferze katolickiej nauki społecznej
31 sierpnia 2020 | 16:47 | xrk | Wrocław Ⓒ Ⓟ
Powołana do istnienia przez abp. Józefa Kupnego Fundacja Obserwatorium Społeczne, nazywana katolickim think tankiem obchodzi pięciolecie istnienia. Z tej okazji w nowo wybudowanym gmachu Biblioteki Archidiecezji Wrocławskiej, który od dziś stanie się również siedzibą fundacji, odbyły się uroczystości jubileuszowe.
Obecny na gali metropolita wrocławski zwrócił uwagę, że zakładając fundację zależało mu na tym, by pozostawała ona niezależna od struktur kurialnych oraz od Papieskiego Wydziału Teologicznego. To jak przekonywał pasterz Kościoła wrocławskiego miało dawać większe możliwości działania. – Chciałem, by Obserwatorium stało się płaszczyzną spotkania pomiędzy ludźmi reprezentującymi różne dziedziny wiedzy, uprawiającymi różne obszary nauki, ale których wspólnym zainteresowaniem jest człowiek i jego działalność we współczesnym świecie – zaznaczył abp Kupny, dodając, że tym samym Kościół wrocławski odpowiadał na apel papieża Franciszka, który podkreśla, że zanim Kościół zacznie nauczać i przekazywać niezmienną prawdę Ewangelii, powinien najpierw posłuchać ludzi i świata. – Już sama nazwa fundacji zwraca uwagę, że jej głównym zadaniem jest obserwowanie przemian społeczno-kulturowych, dokonujących się wokół nas i poszukiwanie odpowiedzi na pytania, jakie stawia ludzkość żyjąca w spluralizowanym środowisku – tłumaczył ksiądz arcybiskup, dodając, że tempo tych zmian jest dziś zdecydowanie szybsze niż w jakiejkolwiek epoce. – Stąd potrzebna jest instytucja gotowa zasiąść do stołu, przy którym toczą się ważne dla ludzkości debaty i w drodze dialogu z innymi partnerami, prezentując Katolicką Naukę Społeczną, wypracowywać najlepsze rozwiązania – dodał abp Kupny.
Uroczystości jubileuszowe były okazją do podsumowań i prezentacji inicjatyw realizowanych przez Fundację. Jak przekonywał ks. prof. Grzegorz Sokołowski, prezes Obserwatorium Społecznego, w ciągu pięciu lat udało się zorganizować kilkaset przedsięwzięć o charakterze lokalnym, krajowym i międzynarodowym. Pod jego kierownictwem Fundacja przeprowadziła wiele badań i szkoleń, dotyczących m.in. mowy nienawiści, religijności Polaków, czy ekologii, wydała dziesiątki ekspertyz, pogłębiając znajomość nauczania społecznego Kościoła, służąc idei pojednania i dialogu oraz stając się przestrzenią spotkania się różnych nurtów, myśli i poglądów. Zorganizowano także szereg spotkań, debat i konferencji, dotykając tematów najbardziej aktualnych w danym momencie. Dotyczyły one m.in. komunikacji w Kościele, kwestii przyjmowania uchodźców czy bezpieczeństwa uczestników zgromadzeń religijnych.
Za tę ostatnią inicjatywę, podjętą w kontekście Światowych Dni Młodzieży, które odbywały się w Polsce i realizowaną wspólnie z Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie oraz Wyższą Szkołą Służby Pożarniczej w Warszawie oraz z przedstawicielami służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo Polaków, które odbywały się w Polsce metropolita wrocławski otrzymał odznakę 30-lecia NSZZ Policjantów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.