Ponad 7 mln zł dla UKSW na badania nad COVID-19
02 września 2020 | 17:17 | UKSW, lk / hsz | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Zespół Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii UKSW pod kierownictwem prof. Marka Niezgódki podejmuje realizację projektu związanego z monitorowaniem rozwoju epidemii koronawirusa w Polsce.
Projekt ProME (Prognostyczne Modelowanie Epidemii COVID-19) został sfinansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, poprzez celowe zwiększenie subwencji dla UKSW na 2020 rok o 7 mln 191 tys. zł z przeznaczeniem na realizację zadania szczególnie istotnego dla polityki naukowej państwa.
Projekt ProME obejmuje stworzenie i budowę narzędzia monitorującego propagację epidemii i analizę rozprzestrzeniania się wirusa. W ramach projektu zostanie stworzony system AI/ML wraz z systemem wspierającym monitorowanie i ograniczanie rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce.
Projekt ProME będzie wspierał procesy zarządzania ryzykiem w epidemii, a także co istotne wspierał zarządzanie komunikacją społeczną oraz procesy decyzyjne podejmowane przez instytucje rządowe i samorządowe w czasie pandemii.
Pozytywną rekomendację w zakresie realizacji projektu i użyteczności jego wyników wyraziło Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, wskazując na potencjalne wykorzystanie jego efektów m.in. w ramach systemu GisCOVID-19, którego celem jest budowanie odporności administracji publicznej na zagrożenia epidemiczne na dzień dzisiejszy i w przyszłości.
Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie jest ogólnouczelnianą jednostką, która wykonuje zadania badawczo-rozwojowe i edukacyjne o charakterze interdyscyplinarnym z zakresu dziedzin związanych z zastosowaniem rozwiązań cyfrowych, m.in. w naukach o życiu i medycynie, innowacyjnej gospodarce oraz istotnych problemach sektora publicznego.
Jednostką badawczą kieruje prof. Marek Niezgódka, matematyk, w latach 1993-2018 dyrektor Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego, inicjator m.in. projektu Biblioteki Wirtualnej Nauki, realizowanego przez ICM od 1996 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.