Uczniowie Ratzingera o kwestii Boga w obliczu aktualnych wyzwań
07 września 2020 | 16:54 | st (KAI/ACI Stampa) | Rzym Ⓒ Ⓟ
„Pan mój i Bóg mój (J 20,28)- kwestia Boga w obliczu aktualnych wyzwań” – to temat tegorocznego spotkania uczniów Josepha Ratzingera (Ratzinger Schuelerkreis), w które odbędzie się w Rzymie 25 i 26 września. Podobnie jak przed rokiem większość prac tego grona będzie odbywała się za zamkniętymi drzwiami, ale przewidziano także debatę publiczną, w której udział weźmie trzech kardynałów: Kurt Koch, Rainer Maria Woelki i Luis Francisco Ladaria.
Temat prac został, jak zwykle, zatwierdzony przez Benedykta XVI i ma on duże znaczenie dla kontynuacją drogi, którą uczniowie Ratzingera obrali w minionych latach. Na sesji zamkniętej 25 września głos zabierze trzech prelegentów, wśród których znaleźli się nie tylko członkowie historyczni Ratzinger Schuelerkreis, ale także członkowie nowego kręgu, który liczy obecnie około 30 członków, nie tylko katolików, ale również prawosławnych. Jest to nowe pokolenie uczonych, którzy nie studiowali u prof. Josepha Ratzingera, ale studiowali jego myśl i kontynuują jego dziedzictwo.
Pierwszym prelegentem będzie Ludwig Weimer, członek Schulerkreis, który w latach 1974-1979 studiował u prof. Ratzingera na Uniwersytecie w Ratyzbonie i napisał pod jego kierunkiem pracę na temat „Wiara a wolność”. Ponadto od 1968 r. jest on teologiem Integrierte Gemeinde (Wspólnoty Życia Integralnego), która powstała po II wojnie światowej i okrucieństwach Holokaustu, a której celem jest chrześcijaństwo podkreślające swoje korzenie żydowskie. Kard. Ratzinger był jedynym, który ich przyjął i jako arcybiskup Monachium zatwierdził ad experimentum statuty Wspólnoty, a następnie kontynuował przyjaźń, która trwała również podczas lat jego pontyfikatu. Członkowie wspólnoty odwiedzali go co roku latem w Castel Gandolfo. Temat dialogu z judaizmem jest jedną z kwestii kluczowych w myśli Benedykta XVI.
Drugim prelegentem sesji 25 września będzie Sven Leo Conrad, kapłan Bractwa Kapłańskiego Św. Piotra, wspólnoty księży celebrujących liturgię w formie nadzwyczajnej rytu rzymskiego (przedsoborowej), zachowując jedność z Kościołem Rzymskim. Specjalizował się w liturgii. Opublikował on doktorat na temat „Teologia i liturgia Josepha Ratzingera”.
Trzecim prelegentem na sesji zamkniętej będzie Helmut Hoping, teolog dogmatyczny, który w latach 2006-2014 pracował również jako doradca teologiczny komisji liturgicznej Konferencji Episkopatu Niemiec.
Natomiast 26 września o godz. 15.00 w Instytucie Patrystycznym Augustianum rozpocznie się sesja publiczna. Otworzy ją kardynał Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Jedności Chrześcijan. Następnie arcybiskup Kolonii, kardynał Rainer Maria Woelki będzie mówił na temat „Objawienie między prawdziwymi zasadami a realiami życia”.
Przewidziano też wypowiedzi: profesor Stephan Herzberg będzie mówił o Bogu wiary i o Bogu filozofów; kardynał Luis Luis Francisco Ladaria Ferrer, prefekt Kongregacji Nauki Wiary, będzie mówił o „Podstawach wiary i żywej tradycji”; profesor Rainer rozwinie temat „Kościoła jako adresat objawienia na przykładzie Maryi”; a profesor Josef Zoehrer będzie mówił o „Słowie Bożym w życiu osobistym Josepha Ratzingera / Benedykta XVI”.
Następnie odbędzie się dyskusja plenarna, koordynowana przez profesora Achima Buckenmaiera, który kieruje katedrą Teologii Ludu Bożego na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim. W końcu, kardynał Kurt Koch podsumuje sesjię.
Byli studenci Benedykta XVI spotykają się od 1977 roku, kiedy to profesor Ratzinger został mianowany arcybiskupem Monachium i Fryzyngi. Spotkania kontynuowano także, gdy kardynał Ratzinger został prefektem Kongregacji Nauki Wiary w 1981 roku, a następnie w 2005 roku papieżem. Wielu z historycznych członków kręgu nie bierze już udziału w spotkaniach ze względu na zaawansowany wiek.
Od czasu rezygnacji z Posługi Piotrowej Benedykt XVI nie przewodniczy już spotkaniom Schuelerkreis, jak to czynił będąc papieżem. Początkowo gościł u siebie w klasztorze Mater Ecclesiae wszystkich swych byłych studentów, a następnie tylko spotykał się z prelegentami.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.