VII sesja Parlamentu Jakubowego
19 września 2020 | 11:30 | eb | Brzesko Ⓒ Ⓟ
W parafii NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła w Brzesku trwa VII sesja Parlamentu Jakubowego. Jest to spotkanie przedstawicieli z całej Polski stowarzyszeń, bractw i instytucji zajmujących się Drogami Jakubowymi w Polsce.
Obradom Parlamentu przewodniczy przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek bp Krzysztof Zadarko. „Okres pandemii okazał się czasem odkrywania polskich dróg św. Jakuba, których jest więcej niż w innych krajach europejskich. Celem naszego spotkania będzie podjęcie propozycji zadań w kontekście zbliżającego się Świętego Roku Jakubowego w 2021 r. Pojawiają się też propozycje aby ten rok wydłużyć do 2022 r., więc będzie jeszcze więcej czasu, żeby można było zaplanować kolejne inicjatywy” – podkreślił duchowny.
Obrady i warsztaty można obserwować online na stronie internetowej brzeskiej parafii i facebooku. W sobotę uczestnicy wyjdą także na Szlak Jakubowy do Szczepanowa.
Droga św. Jakuba to jeden z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych. Począwszy od 2004 r. wiele oddolnych i spontanicznych inicjatyw zaowocowało w Polsce wytyczeniem szlaków pątniczych umożliwiających pielgrzymom wędrowanie do grobu św. Jakuba Starszego Apostoła, który według tradycji znajduje się w Santiago de Compostela w Hiszpanii.
Polskie odcinki Camino de Santiago przyjęły nazwę „Drogi św. Jakuba”.
Parlament Jakubowy zainicjowano we Wrocławiu w 2016 roku na spotkaniu przedstawicieli zainteresowanych podmiotów, grup i organizacji zajmujących się polskimi odcinkami tego Jakubowego Szlaku.
Parlament Jakubowy wspiera funkcjonowanie Drogi św. Jakuba w naszym kraju jako części składowej sieci Europejskiego Szlaku Kulturowego Camino de Santiago oraz wspomaga opiekę nad pielgrzymami.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.