Bp Buzun: w krzyżu jest nadzieja i miłość
20 września 2020 | 19:00 | ek | Góra Krzyża Ⓒ Ⓟ
– Kiedy patrzymy na krzyż to zawsze patrzymy dalej z wiarą i budzi się w nas nadzieja, bo w krzyżu jest nasza nadzieja i miłość – mówił bp Łukasz Buzun, który przewodniczył diecezjalnym uroczystościom Podwyższenia Krzyża Świętego na najwyższym wzniesieniu Wielkopolski na Kobylej Górze, zwanej Górą Krzyża.
W homilii biskup pomocniczy diecezji kaliskiej odwołując się do Ewangelii wskazał, że tajemnica pustynnego miedzianego węża wiąże się z tajemnicą krzyża. – Wąż w raju był narzędziem śmierci, bo za jego przyczyną pierwsi rodzice popełnili grzech pierworodny i stracili przyjaźń z Bogiem. Podobnie krzyż na Golgocie był narzędziem śmierci, chociaż Chrystus nadał mu znaczenie, bo Jego śmierć na nim była doskonałą odpowiedzią na wolę Boga – powiedział kaznodzieja.
Zaznaczył, że krzyż jest narzędziem zbawienia człowieka. – Dla nas krzyż jest symbolem naszej wiary – zauważył celebrans.
Stwierdził, że cierpienie otwiera oczy na prawdziwe wartości w życiu. – W każdym doświadczeniu jest znak Boży, który musi otworzyć nam nasze oczy. Jest też wezwaniem do tego, żeby mieć w sobie więcej refleksji nad Słowem Bożym i żeby bardziej zawierzyć Bożej Opatrzności – mówił hierarcha.
Akcentował, że krzyż jest tajemnicą, której nie da się zrozumieć do końca. – Przywołujemy dzisiaj w sposób szczególny Matkę Bożą, bo Ona na tej drodze zawierzenia, zaufania i wiary jest dla nas niezastąpioną osobą. Prośmy Maryję, abyśmy przez różne sytuacje poszerzali swoje serce, mieli więcej miłości, zrozumienia, zdrowej tolerancji, abyśmy czerpali siły i moc do tego, żeby przeżywać swoje życie godnie – podkreślił biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.
W tym roku uroczystości na Górze Krzyża rozpoczęło nabożeństwo przebłagalne przy relikwiach Krzyża Świętego. O godz. 15.00 wierni odmówili koronkę do Miłosierdzia Bożego, a następnie uczestniczyli we Mszy św.
21 lat temu na Kobylej Górze, najwyższym wzniesieniu Wielkopolski, dzięki ofiarności wielu ludzi ustawiono Krzyż Jubileuszowy, który 16 kwietnia 2000 r. poświęcił pierwszy biskup kaliski Stanisław Napierała.
Gdy papież Jan Paweł II odchodził do Domu Ojca, na wzgórzu pod Krzyżem Jubileuszowym spontanicznie gromadziły się tłumy wiernych i wtedy zrodziła się idea odlania dzwonu Jana Pawła II, który odtąd każdego dnia bije o godz. 15.00 w Godzinie Miłosierdzia, a w soboty odzywa się o 21.37 przypominając godzinę śmierci Jana Pawła II.
W 2014 r. na prośbę opiekuna Diecezjalnego Ośrodka Duchowości „Samotnia” ks. Marcina Wiśniewskiego kard. Stanisław Dziwisz przekazał relikwie św. Jana Pawła II, by jeszcze bardziej podkreślić związek Papieża Polaka z tym miejscem.
W 2015 r. poświęcony został Dom Rekolekcyjny, w którym stworzono Okno Papieskie. – Papież Jan Paweł II chciałby mieć tutaj swoje okno, aby błogosławić, tym wszystkim, którzy będą przybywać na rekolekcje, będą przejeżdżać i tym, którzy na co dzień tutaj żyją i pracują – mówi ks. Wiśniewski.
Od niedawna w krzyżu w kaplicy Domu Rekolekcyjnego im. św. Jana Pawła II znajdują się relikwie Krzyża Świętego.
W 2019 r. bp Łukasz Buzun poświęcił Pomnik Dziecka Utraconego. – Na co dzień spotykam wiele rodzin, które zmagają się z doświadczeniem straty swoich dzieci. Potrzebne jest takie miejsce, przy którym można stanąć. Ten pomnik ma na swoim szczycie anioła, który jest znakiem tego, że Bóg jest z nami w trudnych sytuacjach, że przychodzi z pocieszeniem. Anioł jest też takim świadectwem, że istnieje świat świętych. Te rodziny, które straciły swoje dzieci mają w niebie świętych – tłumaczy ks. Wiśniewski, pomysłodawca postawienia pomnika.
Ewa Kotowska-Rasiak/Kalisz
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.