Bp Lityński podjął decyzję o przywróceniu kapituły kolegiackiej w Głogowie
28 września 2020 | 10:20 | kk | Głogów Ⓒ Ⓟ
W głogowskiej kolegiacie 27 września bp Tadeusz Lityński odprawił Mszę św. wieńczącą obchody 900 lecie głogowskiej kapituły kolegiackiej. Podczas uroczystości poinformował o przywróceniu kapituły kolegiackiej w Głogowie.
W homilii bp Tadeusz Lityński podkreślił wyjątkowość głogowskiej kolegiaty. – Uświadamiamy sobie, że znajdujemy się w historycznym miejscu Dolnego Śląska, Ziemi Głogowskiej, które od 900 lat żyje świadectwem otwierania się na Boże Słowo, świadectwem modlitwy liturgicznej jako odpowiedzi na Bożą miłość – mówił biskup.
W homilii biskup przywołał historię głogowskiej kapituły kolegiackiej i zauważył, że głogowska kolegiata należy do najstarszych instytucji kościelnych w Polsce. – Była pierwszą spośród wszystkich kolegiat na Śląsku. I choć ostatnia wojna obeszła się z nią bardzo okrutnie dziś cieszy oko mieszkańców i turystów. Mija właśnie 900 lat od ustanowienia kapituły przy kolegiacie w Głogowie – mówił biskup.
Duchowny na koniec podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do odbudowy kolegiaty m.in. Ministerstwu Kultury i Sztuki, władzom KGHM, Fundacji KGHM, władzom Głogowa, a także wielu ludziom dobrej woli i parafianom.
– Pragnę podziękować ks. prałatowi Ryszardowi Dobrołowiczowi za odważną i pełną zaangażowania pracę, za to uratowanie naszego skarbu dziedzictwa narodowego. Dziś dzieło to kontynuuje ks. kan. Rafał Zendran. Do odzyskanego materialnego kościoła chcemy zauważyć instytucję kapituły kolegiackiej, jej szlachetną i bogata przeszłość, ale także z jej udziałem iść w przyszłość. Dlatego podjąłem historyczną decyzję przywrócenia kapituły kolegiackiej w Głogowie na większą chwałę Boga i dla pożytku lokalnej wspólnoty Kościoła i Ziemi Głogowskiej – powiedział na zakończenie.
Dekret biskupa o przywróceniu kapituły kolegiackiej w Głogowie na zakończenie Mszy św. odczytał dziekan – ks. Stanisław Brasse.
W wydarzeniach rocznicowych w Głogowie wzięła udział marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a także władze miejskie i samorządowe.
O oprawę muzyczną zadbał chór Magnificat pod dyrekcja L. Słotwińskiej.
Głogowska kolegiata pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest najstarszą świątynią kolegiacką na Śląsku. Do rangi kolegiaty kościół został podniesiony w 1120 r. przy okazji ufundowania przez księcia Wojsława głogowskiej kapituły kanoników. Do jej grona należał między innymi Jan z Głogowa, wybitny astronom, teolog i filozof, nauczyciel Mikołaja Kopernika.
Z głogowskim jubileuszem łączą się rozmaite inicjatywy towarzyszące podjęte przez parafię pw. Wniebowzięcia NMP oraz lokalne władze. W ostatnim czasie odbyła się prezentacja okolicznościowego znaczka pocztowego Pocztę Polską S.A., spotkanie autorskie z ks. dr. Henrykiem Gerlicem, który jest autorem książki pt.„Kapituła głogowska w dobie piastowskiej i jagiellońskiej 1120-1526” oraz koncert muzyki organowej i kameralnej ziemi głogowskiej. W najbliższą środę odbędzie się prezentacja okolicznościowego albumu historycznego o kolegiacie wydanego przez TZG oraz premiera filmu pt. „Ze zgliszcz powstała… O odbudowie głogowskiej kolegiaty”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.