Płock: kaplica św. Zygmunta w katedrze odzyskała pierwotny blask
28 września 2020 | 19:28 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
Zakończyły się prace związane z odnowieniem kaplicy św. Zygmunta, w bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Płocku. To pierwsza tak kompleksowa restauracja kaplicy od jej zniszczenia w 1939 roku. Obiekt udało się odnowić dzięki środkom parafian, Urzędu Miasta Płocka i innych źródeł.
Poważne uszkodzenie kaplicy św. Zygmunta spowodowało jej zbombardowanie 5 września 1939 r. Po prowizorycznych remontach katedra była czynna jeszcze do lutego 1941 r. Później świątynię zamknięto i zamieniono na skład mebli. Niemcy usunęli także miedziany dach z nawy głównej. Po koniecznych naprawach w 1946 r. katedrę oddano do użytku, a w latach następnych odnowiono polichromię, uszkodzenia wewnętrzne, wstawiono organy i założono centralne ogrzewanie. Mimo tego kaplica św. Zygmunta domagała się gruntownego odnowienia.
„Kaplica św. Zygmunta odzyskała swój blask po raz pierwszy od czasów II wojny światowej – twierdzi ks. kan. Stefan Cegłowski, proboszcz parafii katedralnej św. Zygmunta w Płocku. – Bomby, które 5 września 1939 roku Niemcy zrzucili na katedrę, uszkodziły tę kaplicę, uszkodziły także sklepienie nawy bocznej. Odnowienia domagała się też mensa ołtarzowa, poza tym w złym stanie znajdowała się chrzcielnica. Dużo pracy wymagał sufit ze swoją polichromią. Restauracja kaplicy zajęła kilka lat” – podkreśla gospodarz bazyliki katedralnej.
Główną część kaplicy św. Zygmunta – patrona Płocka stanowi ołtarz z wielobarwnego marmuru wykonany w 1913 r. według projektu Stefana Szyllera. Jest to najbardziej skromny ołtarz bazyliki. Nad nim umieszczono wykonany w 1956 r. witraż św. Zygmunta. Kaplica ta została zniszczona podczas bombardowania katedry we wrześniu 1939.
Na ścianach bliżej wejścia widnieją dwie rzeźby nagrobne: bp. Konstantego Plejewskiego, (zmarłego w 1838 roku) oraz bł. Antoniego Juliana Nowowiejskiego, biskupa płockiego w latach 1908-1941, zamęczonego w obozie niemieckim w Działdowie, beatyfikowanego w 1999 roku. Jednak w tym drugim przypadku to tylko pomnik symboliczny, bowiem ciała abp. Nowowiejskiego nigdy nie odnaleziono. W kaplicy znajduje się barokowa, XVIII-wieczna chrzcielnica z czarnego marmuru na dwustopniowej podstawie. Ponadto nieopodal wejścia znajduje się obraz Jana Pawła II. Od 2003 r. kaplica oddzielona jest od pozostałej części katedry marmurową balustradą, przeniesioną z prezbiterium.
Kilkuletni remont i restauracja kaplicy św. Zygmunta kosztowała około 210 tysięcy zł, w tym 80 tysięcy przekazali parafianie. Poza tym środki przekazał Urząd Miasta Płocka, Kapituła Katedralna Płocka i diecezja płocka. Kaplicę odnawiali konserwatorzy: Rafał Solski, Piotr Jabłoński i Sylwester Piędziejewski.
Kaplica św. Zygmunta jest czwartą z kolei, którą udało się odnowić. Wcześniej odrestaurowano Kaplicę Najświętszego Sakramentu, Królewską i Sierpskich. Prace te wpisują się w realizowany kompleksowy program odnowienia XII-wiecznej płockiej katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, która jest jedną z pięciu najstarszych w kraju i jedną z trzech, w której spoczywają dawni władcy Polski.
Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Płocku została zbudowana przez biskupa Aleksandra z Malonne w latach 1130-44. To największa nekropolia Piastów. W bazylice tej spoczywają średniowieczni władcy, książęta: Władysław I Herman oraz jego syn Bolesław III Krzywousty, za których panowania Płock był stolicą Polski. Pochowanych jest również 14. książąt mazowieckich, w tym Bolesław IV Kędzierzawy i Konrad I Mazowiecki. Spoczywają tam też szczątki księżniczki Gaudemundy-Zofii, córki Wielkiego Księcia Litwy Trojdena, żony Bolesława II Mazowieckiego.
Parafia katedralna nosi wezwanie św. Zygmunta, średniowiecznego króla Burgundii, którego szczątki przechowywane są w relikwiarzu ufundowanym w XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego, a należącym obecnie do skarbca płockiej bazyliki. W XVI wieku biskup płocki Erazm Ciołek wprowadził do herbu tej diecezji barwy niebiesko-złote, nawiązujące do godła Burgundii i symbolicznie podkreślające związek św. Zygmunta z Płockiem, którego stał się on patronem, a także z całym Kościołem.
W 2018 r. katedra wraz z innymi zabytkami Wzgórza Tumskiego, na którym została zbudowana, została wpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę na listę Pomników Historii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.