Płocczanie modlili się w 81. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego
29 września 2020 | 16:23 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
Mieszkańcy Płocka spotkali się na wspólnej modlitwie w 81. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Msza św. w tej intencji oraz za Ojczyznę sprawowana była w parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płocku: „Potrzeba wolności była wtedy silniejsza od wygody” – powiedział o. Marcin Kowalewski CMF, proboszcz parafii. Uczestnicy Mszy św. złożyli też kwiaty przed tablicą ku czci Armii Krajowej.
W Mszy św. w parafii św. Maksymiliana Kolbego (kościele św. Dominika) w 81. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego (jej początkiem było utworzenie Służby Zwycięstwu Polski) uczestniczyli płocczanie, w tym reprezentanci Płockiego Środowiska Patriotycznego, Stowarzyszenia Historycznego im. 11. Grupy Operacyjnej Narodowych Sił Zbrojnych i płockiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Warszawa-Wschód.
Mszy św. przewodniczył o. Marcin Kowalewski CMF, proboszcz parafii: „Nasi przodkowie stawiali na szali swoje życie, jeden z najcenniejszych darów, ponieważ potrzeba wolności była dla nich silniejsza od wygody i komfortu. Ważnym argumentem była dla nich wiara, a kościół był miejscem, skąd czerpali siłę w czasie okupacji hitlerowskiej, w powstaniu warszawskim, a później w czasach komunizmu. Z tych rzeczy powinniśmy czerpać siłę współcześnie, gdy zło przychodzi do nas pod pozorem dobra. Nie możemy pozwolić sobie na utratę wolności” – powiedział kaznodzieja.
Zwrócił też uwagę na walor edukacyjny podobnych uroczystości: młode pokolenie dowiaduje się, że ci, którzy żyli przed nimi narażali się na cierpienie i śmierć w imię wartości wyższych. Trzeba o nich pamiętać i oddawać im cześć. Przypomniał, że na terenie parafii mieszka Katarzyna Nowakowska, która była sanitariuszką w Powstaniu Warszawskim.
Po Mszy św. jej uczestnicy złożyli kwiaty przed tablicą dedykowaną Armii Krajowej.
W płockim kościele św. Dominika (nazywanym popularnie „na Górkach”) znajduje się wiele tablic, upamiętniających najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Często odbywają się tam patriotyczne uroczystości rocznicowe, związane z walką o wolność i odzyskaniem niepodległości przez Polskę.
Kościół pod wezwaniem św. Dominika w Płocku, będący świątynią parafialną parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płocku, to jeden z najstarszych płockich kościołów. Znajduje się przy ulicy Tadeusza Kościuszki 16. Historia świątyni zaczyna się w 1225 roku, kiedy do Płocka przybyli dominikanie. Książę Konrad Mazowiecki ufundował dla nich kościół, który został konsekrowany w 1234 r. przez biskupa Guntera. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1237 r., a następne z lat 1240 i 1253. Następnie zbudowano klasztor i dzwonnicę. W XV wieku pożar zniszczył wszystkie budynki. Na początku XVI wieku do Płocka przybyły dominikanki, które mieszkały razem z ojcami dominikanami. Ich własny dom zakonny powstał w XVIII wieku z inicjatywy biskupa Michała Poniatowskiego.
Pod koniec XVI wieku kościół został przebudowany w stylu późnogotyckim. W 1804 r. Prusacy usunęli zakonników, oddając świątynię ewangelikom, a klasztor wykorzystując jako archiwum i szkołę. W 1964 r. powstał samodzielny ośrodek duszpasterski, katolicy odzyskali kościół, plebanię i dzwonnicę. 18 października 1975 r. biskup płocki Bogdan Sikorski erygował parafię pw. św. Maksymiliana Kolbego. Budynek klasztoru został przeznaczony na siedzibę płockiej parafii prawosławnej pw. Przemienienia Pańskiego. W kościele znajduje się wiele tablic patriotycznych, upamiętniających najważniejsze wydarzenia z historii Polski. W lipcu 2019 r. opiekę nad kościołem i parafią przejęli ojcowie klaretyni. Proboszczem parafii jest o. Marcin Kowalewski CMF.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.