„Jan Paweł II – Apostoł pokoju” – wystawa na stulecie urodzin
03 października 2020 | 09:14 | Olga Matyjaszczyk | Wiedeń Ⓒ Ⓟ
Z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy urodzin Papieża Jana Pawła II Instytut Polski w Wiedniu zaprezentował wiedeńskiej publiczności wystawę fotograficzną autorstwa Grzegorza Gałązki „Jan Paweł II – Apostoł pokoju”. W uroczystym otwarciu wystawy w jednym z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych zabytków austriackiej stolicy – kościele pod wezwaniem świętego Michała wziął udział autor – polski fotograf, na co dzień akredytowany w Watykanie.
Rafał Sobczak, dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu zaznaczył podczas otwarcia wystawy, że „Jan Paweł II przyczynił się do upadku komunizmu nie tylko wspierając ruch Solidarności w naszym kraju, ale także proces przemian politycznych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej”.
– Jan Paweł II: Papież-Polak, to także Papież-pielgrzym, Papież osób starszych i schorowanych, Papież młodych ludzi, Papież dialogu międzyreligijnego oraz Papież pamięci o totalitaryzmach, które naznaczyły nasz kontynent – powiedział dyrektor Instytutu Polskiego do zaproszonych gości, wśród których byli przedstawiciele m.in. korpusu dyplomatycznego, świata kultury i nauki oraz Polonii.
„To dla nas przyjemność móc gościć tę wystawę w naszym kościele. Idąc za przykładem Papieża Jana Pawła II pragniemy, aby nasza parafia mogła być domem spotkań dla wszystkich niezależnie od kultury i wyznania” – powiedział ksiądz Erhard Rauch, rektor kościoła św. Michała. Wspomniał również swoje spotkania z Papieżem Polakiem.
W trakcie uroczystości Grzegorz Gałązka podzielił się swoimi wspomnieniami współpracy z Janem Pawłem II w różnych zakątkach świata oraz opowiedział historie swoich najbardziej znanych fotografii.
Otwarcie wystawy, której towarzyszył koncert w wykonaniu chóru „Gaudete Polonia” i organisty Marka Kudlickiego, objęli swoim patronatem: kard. Christoph Schönborn, arcybiskup Wiednia oraz abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.
W swoim przemówieniu redaktor naczelny KathPress Austria dr Paul Wuethe opowiedział o współpracy swojego poprzednika z Karolem Wojtyłą, kiedy był on jeszcze kardynałem. – W tamtym czasie mogliśmy liczyć na informacje z pierwszej ręki. To właśnie dzięki temu redakcja KathPress stała się znanym na całym świecie źródłem informacji ze świata zza żelaznej kurtyny, dlatego cieszymy się, że mogliśmy objąć patronatem medialnym tę wystawę – wyjaśnił Wuethe.
Fotografie Grzegorza Gałązki są kroniką pontyfikatów trzech papieży – Jana Pawła II, Benedykt XVI i Franciszka. Efektem tej pracy jest ponad 100 opublikowanych albumów fotograficznych. Zdjęcie Jana Pawła II wykonane przez Grzegorza Gałązkę w 1989 r. zostało wybrane jako oficjalny portret na beatyfikację i kanonizację papieża. Prace Gałązki pojawiają się w gazetach i czasopismach na całym świecie. Fotograf jest współzałożycielem i głównym fotoreporterem amerykańskiego magazynu „Inside The Vatican”, współpracuje z wieloma wydawnictwami, francuską agencją fotograficzną SIPA PRESS oraz włoską agencją Mondadori Portfolio. Jego prace były pokazywane na licznych wystawach w całej Europie.
Patronat medialny nad wiedeńską wystawą objęły redakcje KathPress Austria, Katolickiej Agencji Informacyjnej oraz tygodnika „Niedziela”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.