Instalacja relikwii św. Andrzeja Boboli w Dubenikach
04 października 2020 | 11:53 | mr / hsz | Dubeninki Ⓒ Ⓟ
Pod przewodnictwem bp. Adriana Galbasa SAC, biskupa pomocniczego diecezji ełckiej, w Dubeninkach odbyła się w sobotę uroczystość wprowadzenia i instalacji relikwii św. Andrzeja Boboli. Przygotowania i modlitwy o to parafia zanosiła już od dziesięciu lat. W wydarzenie wpisał się również jubileusz 30-lecia święceń kapłańskich ks. Tadeusza Korosteńskiego proboszcza parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Dubeninkach.
Inicjatorem sprowadzenia do naszej parafii relikwii św. Andrzeja był bp Jerzy Mazur. „Wraz z parafianami modliliśmy się o ten szczególny, widoczny znak obecności naszego patrona, który jest też patronem Polski” – wyjaśniał ksiądz proboszcz.
Uroczystą Mszę św. celebrowali również licznie przybyli kapłani, którzy w tym roku wraz z ks. proboszczem wędrowali w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę jako reprezentacja całej diecezji.
Młodzież z parafii w Dubeninkach oraz z par. pw. Michała Archanioła w Żytkiejmach przystąpiła do sakramentu bierzmowania.
W homilii bp Adrian Galbas zwrócił uwagę na słowa, w których młodzież wypowiada swoją prośbę o udzielenie im sakramentu bierzmowania. Wskazał, że jego istota zawarta jest w tym zdaniu: „pragniemy – chcę tego, aby Duch Święty umocnił mnie do mężnego wyznawania wiary i do postępowania według jej zasad”. Właściwie, to nie można mężnie wyznać wiary inaczej niż postępując według jej zasad. Każdy inny sposób wyznawania wiary jest nieskuteczny, krótkotrwały.”
Biskup zauważył, że dzisiaj młodzi ludzie nie mają łatwo. „Świat, w którym żyjemy nam nie ułatwia mężnego wyznawania wiary, przeciwnie – nam to bardzo utrudnia. Przez siebie samych, przez nałogi, przez swój charakterek, przez swoją grzeszność, często przez niedobry przykład innych, przez nasze lenistwo, jesteśmy osłabiani. Mamy coraz mniej siły do mężnego wyznawania wiary. Dlatego potrzebujemy Kogoś, kto nas umocni i tym Kimś jest Duch Święty. Pamiętajmy, że „milion zgasłych świeczek nie zapali jednej, ale jak jest jedna, która się pali to można od niej odpalić inne”. Potrzebujemy Ducha Świętego żeby powiedzieć, że wiara to nie jest wstyd, to jest coś z czego jestem dumny, także dlatego, że się ona ode mnie nie zaczyna” – wyjaśniał hierarcha.
Na zakończenie biskup podkreśli, że poprzez instalacje świętych relikwii, wszyscy jak tutaj jesteśmy, cała parafia dostajemy jakiś nowy sposób jego obecności. Życzył również: „niech nam w jakiś sposób pomaga w mężnym wyznawaniu wiary od najmłodszego po najstarszego. Ale także, żeby te jego relikwie – ten widoczny kawałek jego ciała był dla nas wyrzutem sumienia. Kiedy tu przyjdziemy, aby spojrzenie na te relikwie były dla mnie rachunkiem sumienia, jakimś świętym zawstydzeniem”- mówił biskup.
Ks. Korosteński zauważył, że instalacja relikwii św. Andrzeja Boboli jest również efektem, kultu do świętego patrona, który od dzisiaj będzie mógł przyjmować bogatszą formę.
Kościół w Dubeninkach sięga 1620 r., a obecna świątynia została wybudowana w 1903 r. staraniem wspólnoty protestanckiej. Po II wojnie światowej na te tereny przybyli katolicy, którym utworzono w Dubeninkach parafię pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli oraz św. Apostołów Piotra i Pawła.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.