Niedziela św. Franciszka w duchu „Laudato si” w Chęcinach
05 października 2020 | 06:10 | dziar | Chęciny Ⓒ Ⓟ
Niedzielę Świętego Franciszka – uroczyste obchody święta Stworzenia – zorganizowała dzisiaj dla mieszkańców diecezji kieleckiej w Chęcinach Caritas kielecka. W programie zrealizowanym w klasztorze ojców franciszkanów znalazły się m.in. Msza św., prelekcje ekspertów na temat wody czy suszy, eventy i konkursy z nagrodami.
Obchody odbywały się pod hasłem „Dowody miłości do wody”. Z tej okazji w jedenastu miejscach w całej Polsce miały miejsce eco-eventy, na których organizatorzy promowali życie zgodne z zasadami encykliki papieża Franciszka „Laudato si”.
W Chęcinach Mszy św. przewodniczył ks. dr Stanisław Słowik – dyrektor Caritas kieleckiej. Zauważył w homilii, że człowiek od pokoleń, i często nieumiejętnie, chciałby „ingerować w świat stworzony przez Boga”, z czego „ostatnie wieki zaowocowały wręcz brutalnym rozwojem przemysłu i technologii, które często szkodzą otaczającemu światu”. Przypomniał, że Kościół niejednokrotnie wzywał i wzywa do tego, byśmy mądrze „czynili sobie Ziemię poddaną”. – Człowiek jest opiekunem całego stworzenia, ale nie zawsze o tym pamiętamy – mówił.
Przypomniał postać czczonego 4 października św. Franciszka. – Z niezwykłym zachwytem dostrzegał on wspaniałość stworzonych przez Boga dzieł i tak dalece doceniał ich wartość, że wszystkie byty stworzone nazywał braćmi i siostrami. Dobrze ukształtowany człowiek nie będzie czynił krzywdy bratu i siostrze – mówił ks. Stanisław Słowik. Po Eucharystii organizatorzy zaprosili na wykłady specjalistów-ekologów od spraw wody, na warsztaty i spotkania. Podczas całego eventu zabawy, konkursy i gry z nagrodami poprowadzili animatorzy ze Świetlicy Środowiskowej Caritas „U Józefa”.
Na dziedzińcu klasztoru przeprowadzono debatę: Laudato si: dlaczego katolicy powinni zajmować się ekologią?, a następnie Mariusz Śledzik – specjalista d/s hydrogeologii (Wodociągi Kieleckie) tłumaczył, jak „powstaje woda z kranu”.
Bartosz Ślizewski – główny specjalista w Wydziale Koordynacji Ochrony Przed Powodzią i Suszą (Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie) wyjaśniał, jak bronić nasze ziemskie zasoby przed suszą. Pod kierunkiem Grety Kościołek (Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach) dyskutowano, czy susza stanowi problem XXI wieku.
Wśród atrakcji spotkania były m.in.: ekologiczny poczęstunek, stoisko Wodociągów Kieleckich (rozmowy, ciekawostki dotyczące wody), animacje dla dzieci – gry, zabawy, konkursy o tematyce ekologicznej. Prezentował się także Zakład Aktywności Zawodowej Caritas z kiermaszem własnoręcznie przygotowanych produktów ekologicznych oraz liczne stoiska edukacyjne.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.