Nagrodzono laureatów ogólnopolskiego konkursu „Nasi sąsiedzi Żydzi”
07 października 2020 | 07:00 | dziar / hsz | Chmielnik Ⓒ Ⓟ
W dawnej synagodze w Chmielniku nagrodzono laureatów ogólnopolskiego konkursu „Nasi sąsiedzi Żydzi”, organizowanego dla uczniów szkół wszystkich szczebli przez Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” oraz Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Celem konkursu, który odbywa się od ośmiu lat jest gromadzenie relacji uczniowskich na temat polsko-żydowskiego sąsiedztwa, w czasach pokoju i wojny. Uczniowie mogą je przygotowywać w formie wywiadów, audycji i słuchowisk, filmów, a najmłodsi – prac plastycznych. Konkurs ma rozbudzać zainteresowanie historią lokalną i miejscem w niej polskich Żydów.
W tym roku nadesłanych prac było mniej ze względu na reżim sanitarny i w związku z tym utrudniony kontakt uczniów z osobami starszymi. Tym bardziej cieszymy się, że konkurs się odbył i możemy nagrodzić laureatów – mówią organizatorzy ze „Świętokrzyskiego Sztetla”.
W kategorii „filmy” nie przyznano pierwszego miejsca, natomiast drugie przypadło uczniom z Zespołu Szkół im. Generała Nikodema Sulika, Liceum Ogólnokształcące w Dąbrowie Białostockiej: Pauli Rowińskiej i Hubertowi Dziemiachowi, za film „Historia mojej ulicy”. Nagrody przyznano także w kategorii: „prace plastyczne”. Pierwsze miejsce zdobyła Oliwia Ryczek, „O pewnej galicyjskiej synagodze”, Szkoła Podstawowa nr 5 w Żywcu.
Wręczenie nagród laureatom poprzedziło spotkanie ze Zbigniewem Żmudzkim (współtwórcą łódzkiego SE-MA-FOR-a, producentem filmowym i laureatem Oscara), który podczas spotkania autorskiego opowiedział o swojej pracy, a także zdradził wiele anegdot związanych z przyznaniem najbardziej prestiżowej nagrody filmowej. Obecni mieli okazję również obejrzeć film „Z głębokości wołam…” w reżyserii Joanny Podolskiej i Wojciecha Gierłowskiego, na temat losów dzieci w gettach oraz obozach Zagłady.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.