Wystawa o kierowniku duchowym św. Faustyny Kowalskiej
07 października 2020 | 16:00 | eb | Tarnów Ⓒ Ⓟ
Muzeum Diecezjalne w Tarnowie przygotowało wystawę „O. Józef Andrasz SJ (1891-1963). Orędownik poświęcenia narodu polskiego Sercu Bożemu”. Wernisaż odbędzie się w poniedziałek, 12 października, a wystawę będzie można oglądać do 20 stycznia.
Zorganizowano ją aby przybliżyć osobę o. Andrasza – syna sądeckiej ziemi, cenionego rekolekcjonistę spowiednika, kierownika duchowego wielu osób, które prowadziły głębokie życie duchowe. Wśród nich są m.in. św. Faustyna Kowalska, bł. Aniela Salawa, bł. Maria Klemensa (Helena) Staszewska od Jezusa Ukrzyżowanego OSU, służebnica Boża Paula Zofia Tajber ZDCH – założycielka Zgromadzenia Najświętszej Duszy Chrystusa Pana i mistyczka, oraz s. Kaliksta Piekarczyk ZMBM.
O. Andrasz był spowiednikiem nazaretanek, urszulanek, sióstr Sacre-Coeur, Matki Bożej Miłosierdzia i wielu innych zgromadzeń. Duchowny był także tłumaczem literatury mistycznej, ascetycznej. W prowadzonej przed wojną przez niego Bibliotece Życia Duchowego wydano ponad 60 tomów literatury z zakresu duchowości.
O. Andrasz zajmował się także popularyzacją kultu Serca Jezusowego, był orędownikiem poświecenia narodu polskiego Sercu Bożemu. „Największym osiągnięciem w działalności duszpasterskiej o. Andrasza na tym polu było poświęcenie Sercu Bożemu nie tylko rodzin czy parafii, ale całego narodu, które dokonało się 21 października 1951 roku” – przypomina ks. Piotr Pasek, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie.
Po śmierci siostry Faustyny, o. Andrasz zaangażował się w realizację jej posłannictwa – przekazania orędzia Miłosierdzia Bożego. Pod jego kierunkiem powstał obraz Jezusa Miłosiernego pędzla Adolfa Hyły, słynący dziś łaskami w Sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach. Z jego inicjatywy zbierano wspomnienia o Siostrze Faustynie, a jego książeczka „Miłosierdzie Boże… ufamy Tobie”, popularyzująca nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego w formach przekazanych przez św. Siostrę Faustynę, została przetłumaczona na wiele języków i rozeszła się po całym świecie. Był też autorem pierwszych biografii o Apostołce Bożego Miłosierdzia.
„Na wystawie prezentowany będzie portret o. Józefa Andrasza, namalowany przez absolwenta ASP w Krakowie Witolda Kubichę wykładowcę w Katolickim Liceum Plastycznym w Nowym Sączu. W centrum kompozycji realistycznie jest oddana sylwetka Andrasza, w lewym górnym rogu, Chrystogram- IHS w pomarańczowej barwie nieodłącznie skojarzony z jezuitami. Obraz został wypożyczony z parafii Matki Boskiej Częstochowskiej Nowy Sącz-Zabełcze, miejsca urodzenia o. Andrasza” – dodaje ks. Piotr Pasek.
W gablotach będą prezentowane pamiątki związane z o. Andraszem, a są to maszynopisy, fotografie i publikacje naukowe, tłumaczenia wielu mistyków i teologów duchowości. Są również ornaty z wizerunkiem Serca Pana Jezusa, habit zakonny jezuitów, brewiarz, różaniec oraz laska, której używał, pod koniec swego życia o. Andrasz.
Ekspozycja powstała dzięki pomocy dyrekcji Archiwum Diecezjalnego w Tarnowie oraz Biblioteki Seminarium Duchownego w Tarnowie i Archiwum Zakonnego Konwentu Ojców Jezuitów w Starej Wsi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.