Abp Ryś do braci nowicjuszy: nie wkładajcie habitów, jeśli nie będą pokazywać prawdy o waszym wnętrzu
08 października 2020 | 10:34 | xpk | Łódź Ⓒ Ⓟ
Nie wkładajcie habitów, jeśli nie będą pokazywać prawdy o waszym wnętrzu. Nie ma się co przebierać, przebierańców nie brakuje – powiedział abp Grzegorz Ryś w Swolszewicach. W tamtejszej kaplicy odbyła się niecodzienna uroczystość: dwóch braci ze Wspólnoty Sług Ducha Pocieszyciela przywdziało strój zakonny. Uroczystej liturgii przewodniczył metropolita łódzki.
Odwołując się do liturgii Słowa, abp Ryś nawiązał do hymnu o kenozie Syna Bożego z Listu do Filipian. – Ten tekst ma pokazać, że Jezus ubrał się w człowieka i w ten sposób był postrzegany. On ubrał się w człowieczeństwo. Człowieczeństwo dla Jezusa nie jest rodzajem przebrania, tylko ubrania zewnętrznego. Jezus Chrystus nie ma w sobie nic z mitologicznych bogów greckich czy rzymskich, którzy przebierali się za ludzi – mówił arcybiskup.
Zwracając się do nowicjuszy zaapelował: Nie wkładajcie tych habitów, jeśli nie będą pokazywać prawdy waszych wnętrz. Nie ma się co przebierać. Przebierańców nie brakuje. Oczywiście, że zawsze będzie napięcie pomiędzy strojem, jaki człowiek nosi, a tym, kim jest w środku. Napięcie musi być zawsze – zauważył abp Ryś.
Po homilii miał miejsce obrzęd obłóczyn, który rozpoczął się od wezwania po imieniu braci nowicjuszy, po czym metropolita łódzki pobłogosławił habity zakonne. Następnie bracia przywdziali tunikę, pas wraz z różańcem, szkaplerz oraz krzyż. Po otrzymaniu habitu każdy z nowicjuszy otrzymał nowe imię zakonne.
Obecnie we Wspólnocie Sług Ducha Pocieszyciela znajduje się trzech braci po ślubach czasowych oraz dwu nowicjuszy.
„Nazwa Słudzy Ducha Pocieszyciela wyłoniła się na różnych etapach rozeznawania. Chcieliśmy przede wszystkim naśladować Chrystusa Sługę. W idei służby zawiera się intencja reprezentowania kogoś innego, w tym przypadku Ducha Świętego. Pragniemy kochać Ducha Świętego, żyć Jego miłością, radować się Nim i Jego bliskością, a także uczyć się prostoty w stałej łączności kontemplacyjnej podczas całego dnia i w każdym miejscu” – piszą o sobie członkowie wspólnoty.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.