Religijne artefakty na wystawie z okazji 200-lecia Towarzystwa Naukowego Płockiego
14 października 2020 | 13:30 | eg / hsz | Płock Ⓒ Ⓟ
Kartę z fragmentem „Księgi Mądrości” z nieokreślonego egzemplarza rękopiśmiennej Biblii, norymberski pierwodruk „De revolutionibus orbium coelestium” Mikołaja Kopernika z 1543 r. i renesansowy superekslibris Jakuba Uchańskiego, dziekana katedralnego płockiego, będzie można obejrzeć na wystawie pt. „Dwieście artefaktów na dwusetlecie Towarzystwa Naukowego Płockiego”. Wystawa będzie dostępna od 18 października w Muzeum Mazowieckim w Płocku.
Cenne rękopisy, drukarskie białe kruki, piękne ryciny będzie można obejrzeć w Muzeum Mazowieckim w Płocku na wystawie pt. „Dwieście artefaktów na dwusetlecie Towarzystwa Naukowego Płockiego”. Dwieście unikalnych obiektów, to skarby polskiego i światowego dziedzictwa kulturowego, pochodzące z okresu od IX do końca XVIII wieku.
Na wystawie wyodrębnionych zostanie dziesięć tematycznych kategorii artefaktów: rękopisy i autografy, dokumenty, inkunabuły, druki z XVI, XVII oraz XVIII wieku, kartografia, oprawy książkowe, proweniencje, a także plocciana. Zabytki te są niezwykle rzadko pokazywane, a ponadto po raz pierwszy wystąpią w tak bogatym zestawieniu.
Najstarszym artefaktem w zbiorach jest karta z fragmentem „Księgi Mądrości” z nieokreślonego egzemplarza rękopiśmiennej Biblii bądź jej fragmentu, pochodząca z IX lub X stulecia. Płocczanie z zainteresowaniem poznają też wolumin w renesansowej oprawie z superekslibrisem Jakuba Uchańskiego, dziekana katedralnego płockiego. Na oprawie z datą „1568” widnieje herb Płocka.
Na ekspozycji znajdzie się też norymberski pierwodruk „De revolutionibus orbium coelestium” – „O obrotach ciał niebieskich” Mikołaja Kopernika z 1543 r. Egzemplarz płocki zachował się w doskonałym stanie, łącznie z oprawą z epoki i jednostronicową drukowaną erratą. Wolumin został wydany w prestiżowej oficynie Petreiusa, specjalizującej się w dziełach z zakresu astronomii.
Epokę kontrreformacji reprezentować będzie okazały druk z 1643 r., zawierający pośmiertny zbiór pism biskupa płockiego Stanisława Łubieńskiego. Powierzenie druku uznanej oficynie antwerpskiej zaowocowało wydaniem wysokiej jakości barokowej publikacji, którą rozpoczynał miedziorytniczy portret hierarchy.
Warto też zwrócić uwagę na pierwsze druki, tzw. inkunabuły, a wśród nich włoską edycję bogato ilustrowanej „Komedii” Dantego z 1487 r., zestaw 80 grafik „Los Caprichos” („Kaprysy”) Francisco Goi w pierwszym wydaniu z 1799 r., Statut Jana Łaskiego z krakowskiej oficyny Jana Hallera z 1506 r., bogato ilustrowany zbiór dzieł Jana Heweliusza z 1690 r., w tym pośmiertny tom „Prodromus astronomiae“, zawierający zestaw rozkładanych plansz miedziorytniczych z 1690 roku.
Wystawa w Płocku, to ogrom wartości historycznych, artystycznych i naukowych zbiorów należących do Towarzystwa Naukowego Płockiego. Dedykowana jest znawcom tematu i szerokiemu gronu miłośników dawnego piśmiennictwa. Będzie czynna do 6 grudnia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.