Wspólna Radość Tory w tym roku odbędzie się online
17 października 2020 | 11:01 | dg /hsz | Warszawa Ⓒ Ⓟ
W niedzielę 18 października o godz. 18.00 odbędzie się Wspólna Radość Tory – coroczne modlitewne spotkanie chrześcijan i Żydów. W tym roku ze względu na pandemię pierwszy raz w historii będzie online, co umożliwi uczestnictwo również osobom spoza Warszawy.
„Dzisiaj w czasie pandemii szczególnie potrzebujemy zaznaczyć, że Bóg kocha swój lud, ale tez my powinniśmy okazywać sobie wzajemną troskę, stąd tytuł tegorocznego święta: 'Potop, tęcza, przymierze, braterstwo'” – powiedziała KAI Marta Titaniec, sekretarz generalna Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.
„Wspólna Radość Tory” to unikalna w skali światowej inicjatywa Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Spotkania w duchu modlitwy wokół Biblii odbywają się od 1992 r. W tym roku pierwszy raz odbędzie się online.
– Losy tegorocznego spotkania Wspólna Radość Tory dobrze symbolizują duchowy wymiar roku 2020. Bardzo nam zależało, aby to unikalne w skali światowej spotkanie mogło odbyć się, jak zawsze to robiliśmy, w katolickim kościele. W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie uczestników Zarząd Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów ostatecznie podjął jednak decyzję o przeniesieniu spotkania w całości online. Będzie ono transmitowane na platformie Zoom – powiedział KAI Zbigniew Nosowski, współprzewodniczący ze strony chrześcijańskiej Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.
Tekstem Tory czytanym po hebrajsku i polsku oraz komentowanym z perspektyw żydowskiej i chrześcijańskiej będzie fragment z Księgi Rodzaju o zakończeniu potopu: Rdz 9,7-17. „Chcemy więc potem rozmawiać o potopie, tęczy, przymierzu, pandemii i braterstwie. Powinny się też pojawić nawiązania do najnowszej encykliki papieskiej ’Fratelli tutti'” – zdradza Z. Nosowski.
– Wspólna Radość Tory, jaką organizuje od wielu lat nasza Rada, ma ciągle przypominać, że podstawą obu religii jest słowo Boga, Najwyższego. Dzisiaj w czasie pandemii szczególnie potrzebujemy zaznaczyć, że Bóg kocha swój lud, ale tez my powinniśmy okazywać sobie wzajemną troskę, stąd tytuł tegorocznego święta: „Potop, tęcza, przymierze, braterstwo” – mówi Marta Titaniec, sekretarz generalna PRChiŻ.
Komentarz żydowski do fragmentu Tory wygłosi Konstanty Gebert – psycholog, tłumacz, publicysta i nauczyciel akademicki. Współtwórca odnowy życia żydowskiego życia religijnego w Polsce, założyciel miesięcznika „Midrasz”. Autor wielu książek, m.in. „54 komentarze do Tory”, „Polski alef-bet. Żydzi w Polsce i ich odrodzony świat”.
Chrześcijański komentarz wygłosi – ks. prof. Alfred Wierzbicki, filozof i poeta, wieloletni kierownik Katedry Etyki KUL i dyrektor Instytutu Jana Pawła II KUL, autor wielu książek.
Nie zabraknie również tradycyjnego świadectwa pod hasłem „Moja droga do dialogu”. Swoim doświadczeniem podzieli się s. Katarzyna Kowalska ze zgromadzenia Notre Dame de Sion – teolożka katolicka, doktorantka w żydowskiej uczelni Leo Baeck College w Londynie; mieszkała w Izraelu, wykłada na Uniwersytecie w Betlejem, zaangażowana w działania dialogowe w Wielkiej Brytanii i Polsce. „Dialog jest w centrum życia Sióstr Notre Dame de Sion. Opowiem o spotkaniach, które sprawiły, że i ja wkroczyłam na drogę dialogu i o tym, jak one zmieniły i zmieniają moje życie” – zapowiada s. Kowalska.
Spotkanie odbędzie się wyłącznie online pod adresem: https://us02web.zoom.us/j/81291618309?pwd=cERxRlFjclZ3UStEcElQZkd6N3B4QT09
Dane do logowania:
Meeting ID: 812 9161 8309
Passcode: 026909
PLAN SPOTKANIA:
POWITANIE – ks. Grzegorz Michalczyk, duszpasterz środowisk twórczych, wiceprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów
SIMCHAT TORA: WSPÓLNA RADOŚĆ – Stanisław Krajewski, żydowski współprzewodniczący PRChŻ; Zbigniew Nosowski, chrześcijański współprzewodniczący PRChŻ
ŚPIEW PSALMÓW: Waldemar Bieniak, Joanna Nogal (skrzypce)
LEKTURA TORY (Rdz 9,7-17) – po hebrajsku i po polsku
KOMENTARZ ŻYDOWSKI: Konstanty Gebert
KOMENTARZ CHRZEŚCIJAŃSKI: ks. Alfred Wierzbicki
MOJA DROGA DO DIALOGU: s. Katarzyna Kowalska NDS
***
Polska Rada Chrześcijan i Żydów (PRChŻ) powstała na początku lat dziewięćdziesiątych i jest członkiem Międzynarodowej Rady Chrześcijan i Żydów (ICCJ). Celem Rady jest działalność zmierzająca do wzajemnego zrozumienia chrześcijan i Żydów, przezwyciężanie stereotypów, szerzenie tolerancji i pogłębianie kontaktów międzyreligijnych. Rada ma tworzyć forum dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego oraz inicjować działalność informacyjną na temat związków chrześcijaństwa i judaizmu, a także stosunków chrześcijańsko-żydowskich w Polsce i na świecie.cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.