Bp Libera: potrzeba dialogu kultury z tradycją
17 października 2020 | 15:02 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
O potrzebie kultury spotkania, kultury dialogu z tradycją, powiedział dziś bp Piotr Libera podczas jubileuszu 200-lecia Towarzystwa Naukowego Płockiego. Oficjalne obchody rocznicy odbyły się w obszernej auli LO im. Marszałka St. Małachowskiego w Płocku.
Bp Libera przypomniał, że powstanie Towarzystwa, a potem jego odnowienie w roku 1906, było „czynem mądrego patriotyzmu i szerokiego spojrzenia w przyszłość”.
Przypomniał, że w tych dniach papież Franciszek opublikował encyklikę „Fratelli tutti”. Napisał w niej m.in. że nikt z ludzi „nie może stawić czoła życiu w sposób odosobniony”, potrzeba wspólnoty, takiej, w której ludzie pomagają sobie nawzajem patrzeć w przyszłość, snuć marzenia jako jedna ludzkość. Ludzie, to „wędrowcy stworzeni z tego samego ludzkiego ciała, jako dzieci tej samej ziemi”, która wszystkich gości, każdego z bogactwem jego wiary czy jego przekonań, każdego z jego własnym głosem – „wszystkich jako braci”.
Biskup płocki życzył rozwijania kultury spotkania, kultury dialogu – także z wielką tradycją. Płock ma wielką historię, wielkie wzorce kulturowe w postaci panteonu wspaniałych płocczan, wielu świadków heroicznego trwania przy wartościach. Także obecnie, w dobie pandemii: ma wspaniałych lekarzy, pielęgniarki czy nauczycieli. Istnieją wspólne dążenia, związane z edukacją, z ekologią, z ekumenią, z gościnnością.
W programie obchodów jubileuszowych znalazło się m.in. wręczenie dyplomów Członka Honorowego TNP, wręczenie medali 200-lecia TNP, odsłonięcie tablicy pamiątkowej oraz otwarcie wystawy „Dwieście artefaktów na dwusetlecie Towarzystwa Naukowego Płockiego” (w Muzeum Mazowieckim).
***
Towarzystwo Naukowe Płockie, to jedno z najstarszych towarzystw naukowych w Polsce. Powstało w 1820 r. z inicjatywy Kajetana Morykoniego. Po klęsce powstania listopadowego represje zaborcy spowodowały przerwanie jego prac do roku 1907. Kolejna przerwa w funkcjonowaniu, to lata II wojny światowej.
Działalność TNP polega na prowadzeniu badań naukowych i upowszechnianiu wiedzy. Organizuje konferencje i sesje naukowe, odczyty, spotkania autorskie i wystawy.
Wydaje publikacje książkowe oraz czasopisma, m.in. kwartalnik „Notatki Płockie”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.