Ks. prof. Szostek: samorząd spełnia swoją rolę gdy dobrze służy lokalnej społeczności
20 października 2020 | 03:00 | ar / hsz | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Samorząd spełnia swoją rolę gdy dobrze służy lokalnej społeczności, gdy panuje w nim duch solidarności, osobistego i wolnego zaangażowania jego członków dla budowania obiektywnego dobra wspólnego – podkreślił o. prof. Andrzej Szostek podczas konferencji „Osoba i samorząd. W 100-lecie urodzin Jana Pawła II” zorganizowanej przez Fundację Konrada Adenauera, Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Europejskie Centrum Solidarności.
O. prof. Andrzej Szostek – polski duchowny rzymskokatolicki, marianin, profesor nauk humanistycznych, filozof, etyk, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w latach 1998–2004, wygłosił referat pt. „Solidarność i sprzeciw w ujęciu kard. Karola Wojtyły”.
W swoim wystąpieniu odwoływał się do książki „Osoba i czyn” napisanej przez kard. Wojtyłę i wydanej w 1969 r. Duchowny podkreślił, że dzieło to powstało w okresie panowania PRL-u, gdy opozycja była ustrojowo zabroniona, a obowiązujący model ustrojowy spychał wszystkich oponentów do postawy uniku.
– W ocenie Jana Pawła II, jeżeli istnieją racje do usprawiedliwienia postawy uniku, to te same racje muszą stanowić oskarżenie dla wspólnoty, ponieważ podstawowym dobrem wspólnoty jest możliwość uczestnictwa – podkreślił etyk.
Dodał, że według Wojtyły, osoba ludzka spełnia się w życiu społecznym, w którym właściwą postawą jest solidarność.
Filozof nadmienił, że sprzeciw często motywowany jest potrzebą realizacji człowieka w wymiarze uczestnictwa, a więc pragnieniem wypracowania większego kształtu solidarności obejmującej wszystkich.
– Temu właśnie służy dialog, którego podstawą jest wspólne poszukiwanie dróg do realizacji dobra wspólnego, a to nie wyczerpuje się po osiągnięciu jakiegoś obiektywnego zewnętrznego celu. Jego najcenniejszym elementem jest spełnianie się osób w istotnym dla nich rozwoju i wymiarze uczestnictwa – zaznaczył o. Szostek.
– Zauważmy – tłumaczył ks. prof. Szostek – że autor „Osoby i czynu” mówi o uczestnictwie i solidarności w perspektywie pozytywnej, a zatem chodzi przede wszystkim o budowanie życia społecznego, nie nade wszystko o walkę z ustrojem. Choć kard. Wojtyła wspomina o wadach systemów indywidualistycznego i totalitarnego skupia się przede wszystkim na tym, jak kształtować społeczeństwo jako „communio personarum”, które pozwoli wszystkim członkom rozwijać się w osobowym wymiarze uczestnictwa.
Prelegent ocenił, że temat ten jest ważny w kontekście konferencji nt. „Osoba i samorządy”, ponieważ to właśnie samorząd jest kluczową kategorią dającą możliwość spełniania się osoby w podmiotowym wymiarze uczestnictwa.
– Nie jedyną, rzecz jasna lecz w większym wymiarze społecznym tak jak państwo, społeczność międzynarodowa oraz w mniejszym wymiarze np. w rodzinie, jest to miejsce na kształtowanie postaw autentycznych – wyjaśnił, akcentując, że samorząd może stać się szkołą społecznej odpowiedzialności, budowania wrażliwości na innych, a także dialogu.
W opinii profesora, bardzo ważna jest troska o samorządy, ponieważ pomniejszanie ich roli na rzecz centralnego zarządzania całym państwem „prowadzi do totalitaryzmu, o czym starsi aż za dobrze pamiętają”.
– Pamiętać jednak należy, że samorząd spełnia swoją rolę gdy dobrze służy lokalnej społeczności, gdy panuje w nim duch solidarności, osobistego i wolnego zaangażowania jego członków dla budowania obiektywnego dobra wspólnego – podsumował duchowny.
Październik to miesiąc, w którym w szczególny sposób upamiętnia się osobę i nauczanie Jana Pawła II. W roku jego 100. urodzin Centrum Myśli Jana Pawła II – warszawska instytucja kultury – zachęca do udziału w jesiennych propozycjach, wśród których są koncerty i debaty, publikacje książkowe, spektakl teatralny i wystawy – zarówno w wersji on-line, jak i w tradycyjnej formule.
Więcej informacji nt. poszczególnych wydarzeń można znaleźć TUTAJ.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.