Związek Polskich Kawalerów Maltańskich aktywny w walce z pandemią
27 października 2020 | 19:44 | tt | Warszawa Ⓒ Ⓟ
O nowych wyzwaniach i działaniach pomocowych polskich Kawalerów Maltańskich w czasie pandemii koronawirusa informuje w rozmowie z KAI Jacek Tarnowski, prezes Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie ”Pomoc Maltańska”.
Oto tekst wywiadu:
KAI: Tegoroczny jubileusz 100-lecia Związku Polskich Kawalerów Maltańskich odbył się, ale bez planowanych oficjalnych uroczystości.
Jacek Tarnowski „Pomoc Maltańska”: W czasie pandemii jest to po prostu niemożliwe, ale też uroczystości nie są najważniejsze. Dzięki mediom, również KAI – za co bardzo dziękujemy – udało się przypomnieć historię Zakonu Maltańskiego i ZPKM, ale również pokazać czym zajmujemy się teraz.
KAI: Kolejna, wielka fala pandemii rozwija się – jak Zakon Maltański Polska angażuje się w walkę z wirusem?
– Jesteśmy zaangażowani głównie wokół naszych dzieł prowadzonych w Polsce i, niestety, jesteśmy doświadczeni tragedią przedwczesnej śmierci. W Szyldaku, gdzie prowadzimy dom dla osób z chorobami układu nerwowego (ponad 100 podopiecznych), z zakażonych ponad 50 osób zmarło osiem, wszyscy byli w starszym wieku, z chorobami współistniejącymi, ale to wirus przyspieszył ich odejście – bardzo smutne. W szpitalu w Barczewie (77 łóżek) uniknęliśmy, póki co, zakażeń, ale potrzebne jest wsparcie. W obu wypadkach skupiamy się na utrzymaniu podwyższonego reżimu sanitarnego, co jest szczególnie trudne w przypadku kiedy wirus zaatakował już placówkę ochrony zdrowia. W tym miejscu chciałbym bardzo podziękować za wrażliwość i reakcję firmom Jeronimo Martins, sieci aptek Gemini oraz sklepom Żabka.
W Warszawie udaje nam się regularnie i bez przerw wydawać obiady dla osób potrzebujących. W Krakowie jeden z Kawalerów oddał do dyspozycji wojewody zarządzane przez siebie hotele na potrzeby osób odbywających kwarantannę. Na Śląsku, dzięki przekazanym funduszom z maltańskiej Global Fund for Forgotten People, Kawalerowie i wolontariusze mogli ofiarować kuchenki do gotowania, żywność i środki higieniczne siostrom Misjonarkom Miłości, które karmią codziennie kilkuset katowickich bezdomnych. Wolontariusze z Siemianowic Śląskich pomagali rodzinom z niepełnosprawnymi dziećmi, które w związku z zamknięciem niektórych placówek pozostawały w domach. Maltańska Służba Medyczna z Katowic przekazała też swoją karetkę i specjalny namiot medyczny Śląskiemu Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
Przedstawiciele Związku współpracując z grupą polskich przedsiębiorców doprowadzili do sprowadzenia 10 tys. testów z Chin, które m.in. za pośrednictwem ZPKM zostały w kwietniu przekazane nieodpłatnie szpitalom – są to znaczące kwoty pieniędzy.
Delegatura londyńska ZPKM organizowała transmisje on-line niedzielnych Eucharystii z Kościoła Konwentualnego Polskich Kawalerów Maltańskich w Wielkiej Brytanii. Z seniorami i osobami niesamodzielnymi maltańscy kadeci utrzymywali regularny kontakt telefoniczny, monitorując ich potrzeby, dostarczając zakupy. Pomagaliśmy bezdomnym Polakom, umieszczonym czasowo w hostelach i schroniskach. Dostarczane były artykuły żywnościowe i higieniczne.
Aktualnie, w jesiennej fali pandemii i w miarę możliwości wznawiamy te aktywności.
Od sierpnia, dzięki dofinansowaniu z programu Polska Pomoc (fundusze polskiego MSZ), Fundacja Pomoc Maltańska może realizować pomoc Ukrainie w zwalczaniu pandemii koronawirusa. Nasi ratownicy medyczni prowadzą szkolenia, a dalej – przeszkoleni ratownicy maltańscy z Ukrainy prowadzą zajęcia dla przedstawicieli 4 grup społecznych: policjanci, pracownicy transportu publicznego, nauczyciele oraz pracownicy pomocy społecznej. Do końca roku zostanie przeszkolonych 800 policjantów, 800 kierowców z 12 największych miast kilku obwodów: (Lwowski, Iwano-Frankiwski, Tarnopolski i Czerniowicki), co najmniej 800 nauczycieli i personel z 80 ośrodków pomocy społecznej, sierocińców i domów opieki.
Szybko zareagowaliśmy na tragedię wybuchu chemikaliów w porcie w Bejrucie, przekazując ponad 100 tys. zł pomocy dla najbardziej potrzebujących. Pieniądze te zagospodarowują struktury Zakonu Maltańskiego obecne w Libanie potrafiące precyzyjnie rozpoznać najpilniejsze potrzeby, do których mamy pełne zaufanie.
KAI: Jak można wesprzeć działania Zakonu Maltańskiego w Polsce?
– Tam gdzie walczymy z wirusem potrzebna jest konkretna pomoc. W regionach: Olsztyn, Warszawa, Śląsk, Poznań zagospodarujemy pomoc żywnościową, potrzebną są środki higieny i ochrony osobistej. Oczywiście najprościej i najskuteczniej jest przekazać pieniądze. Osoby fizyczne wspierać nas mogą w inny sposób – uczestnicząc w projektach wolontaryjnych, wskazując 1% w rozliczeniu PIT – np.: Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie ”Pomoc Maltańska”, KRS 0000174988, inni wpłacają pieniądze na zbiórki celowe. Firmy natomiast mogą realizować z nami programy CSR’owe na różnych płaszczyznach – to świetne rozwiązanie. Właśnie zaczynamy przygotowania do ogólnopolskiej akcji – Opłatek Maltański – czyli świątecznej wigilii dla ubogich i samotnych. W tym roku, (bez wspólnej kolacji) przekażemy paczki z produktami żywnościowymi i prezenty dla dzieci potrzebującym rodzinom. Zapraszam do kontaktu: kancelaria@zakonmaltanski.pl .
KAI: Dziękuję za rozmowę.
***
Przekazując darowiznę na OPP (Organizację Pożytku Publicznego) możesz odliczyć kwotę darowizny od dochodu PIT/0
Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie „Pomoc Maltańska”.
00-730 Warszawa, ul. Jazgarzewska 17, lok. 54. Nr KRS: 0000174988
Nr rachunku bankowego PKO BP S.A.
51 1020 1156 0000 7602 0089 7512
[z zagranicy dodajemy z przodu PL] z dopiskiem darowizna
oraz w walucie
• w USD 82 1020 1013 0000 0302 0355 2841
• w EUR 07 1020 1013 0000 0802 0334 6269
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.