Płocka kwesta na zabytkowe nagrobki potrwa do końca roku
30 października 2020 | 11:56 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
Doroczna kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków pod nazwą „Ratujmy Płockie Powązki, ma w tym roku inny charakter. Darczyńcy mogą przekazywać środki na konto Stowarzyszenia Starówka Płocka lub wrzucać je do puszek znajomych wolontariuszy. Za zebrane środki zostanie przeprowadzona renowacja dwóch zniszczonych nagrobków.
Kwesta na renowację zabytkowych nagrobków pod nazwą „Ratujmy Płockie Powązki” tradycyjnie odbywała się przy płockich cmentarzach 1 i 2 listopada. Ze względu na pandemię jej organizatorzy: Stowarzyszenie Starówka Płocka i lokalny oddział „Gazety Wyborczej”, musieli zmienić jej charakter.
Darczyńcy mogą wpłacać pieniądze na numer konta Stowarzyszenia Starówka Płocka, z dopiskiem „Kwesta Ratujmy Płockie Powązki”: 11 9011 0005 0970 2538 2000 0010. Chętni kwestarze wyruszą z puszkami do swoich znajomych, urzędów, instytucji, szkół, a potem formalnie rozliczą się z zebranych pieniędzy. Kwesta potrwa do 31 grudnia.
„Akcja potrwa do końca roku. Będziemy o niej przypominać naszym znajomym, przyjaciołom i kochanym płocczanom, którzy nas nie zawodzili. Zeszłoroczna kwesta była rekordowa. Wiemy, że w tym roku będzie gorzej, ale miejmy nadzieję, że część pieniędzy, chociaż na dwa nagrobki zostanie zebrana” – uważa Jerzy M. Skarżyński, prezes Stowarzyszenia Starówka Płocka.
Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone prawdopodobnie na odrestaurowanie dwóch zabytkowych nagrobków: Irenki Tyszki z figurą anioła z piaskowca (obecnie jest pozbawiony głowy) oraz młodego wojskowego, porucznika, który zmarł w końcu XIX wieku.
Kwesta „Ratujmy Płockie Powązki” odbywa się po raz 21. W ubiegłym roku na renowację zabytkowych nekropolii zebrano kwotę 55,9 tys. zł. W ciągu minionych lat w ramach akcji zebrano około 856 tys. zł. Udało się za to wyremontować około 50 nagrobków.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.