Płock: Krypta Biskupów w katedrze otwarta dla wiernych
01 listopada 2020 | 15:13 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
W dniach 1 i 2 listopada wierni mogą zwiedzać i modlić się w niedostępnej zwykle Krypcie Biskupów pod bazyliką katedralną w Płocku. Spoczywają w niej czterej biskupi, związani z Płockiem i diecezją.
Krypta Biskupów pod płocką bazyliką katedralną otwierana jest tylko z okazji ważnych wydarzeń, w tym z okazji uroczystości Wszystkich Świętych. Wejście znajduje się na zewnątrz, z tyłu świątyni. W dniach 1 i 2 listopada płocczanie oraz goście mogą zejść do tych podziemi, aby zobaczyć miejsce pochówku oraz pomodlić się w miejscu, w którym są pochowani czterej biskupi.
W krypcie spoczywają czterej biskupi: trzech diecezjalnych i jeden pomocniczy. W gronie biskupów diecezjalnych są: bp Michał Nowodworski (1831-1896) – biskup płocki od roku 1889, Tadeusz Paweł Zakrzewski (1883-1961) – biskup płocki w latach 1946-1961, bp Bogdan Marian Sikorski (1920-1988) – biskup płocki w latach 1964-1988. Czwarty z pochowanych w krypcie biskupów, to bp Piotr Dudziec (1906-1970) – biskup pomocniczy w Płocku w latach 1950-1970.
Katedra w Płocku pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, to jedna z pięciu najstarszych bazylik w kraju i największa nekropola Piastów mazowieckich na ziemiach polskich. Powstała w XII wieku w mieście, które czasach panowania Władysława I Hermana i Bolesława III Krzywoustego, a więc na przełomie XI i XII wieku, było nie tylko siedzibą biskupa, ale też stolicą kraju.
Świątynia usytuowana jest na Wzgórzu Tumskim, które w 2018 r. wpisane zostało na prestiżową listę Pomników Historii. Wzgórze obejmuje w jednym miejscu, oprócz katedry, także relikty zamku, budynek Muzeum Diecezjalnego, sąd biskupi, plebanię katedralną i ogród. Wieże katedralne umieszczono w herbie miasta i wraz z wieżami zamkowymi stanowią najbardziej rozpoznawalny punkt Płocka. Położone nad Wisłą wzgórze najbardziej okazale prezentuje się od lewobrzeżnego osiedla Radziwie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.