30 lat w Kongo Brazzaville ks. Bogdana Piotrowskiego
05 listopada 2020 | 09:59 | eb | Tarnów Ⓒ Ⓟ
Dokładnie 5 listopada mija 30 lat od dnia, w którym tarnowski kapłan ks. Bogdan Piotrowski przybył do Republiki Konga. Pozostaje w nim nieprzerwanie, a od kilku lat wprowadza kolejnych kapłanów diecezjalnych w realia kongijskiej rzeczywistości.
Po latach wspomina, że przyleciał do Konga w listopadzie i miał na sobie ciepłą odzież.
„Pierwsze wrażenie to był upał. Kiedy samolot wylądował i otworzyły się drzwi było ponad 30 stopni. Pomyślałem sobie, że pierwszych sekund nie możemy wytrzymać, a tutaj mamy przebywać lata i nie pomyślałem, że to będzie aż 30 lat na kongijskiej ziemi” – dodaje.
Misjonarz mówi o wielkiej otwartości tamtejszych mieszkańców a zwłaszcza dzieci na drugiego człowieka i na orędzie Ewangelii.
„Zmieniło to sens mojej pracy, kiedy widziałem ich otwartość, to, że podchodzą do siebie z dystansem i potrafią z siebie żartować. Ta ich postawa otwartości w relacjach z drugim człowiekiem i w przyjmowaniu Chrystusa zostanie mi na długo w pamięci” – podkreśla misjonarz.
Ks. Bogdan Piotrowski na początku był wikariuszem parafii Mindouli w diecezji Brazzaville.
Wraz z kolegą wikariuszem ks. Janem Czubą uczestniczył w budowie m.in. domu duszpasterskiego, gdzie księża urządzili aptekę. Ks. Bogdan zatroszczył się również o zbudowanie wodociągu wody pitnej dla mieszkańców misji. Później z ks. Czubą pracowali w Loulombo.
„Tu zawiązała się przyjaźń z księdzem Janem, która później, w bolesnych wydarzeniach związanych z jego męczeńską śmiercią, dała swój szlachetny wyraz. To ks. Bogdan w trudnych warunkach rebelii organizował grób dla swojego kolegi, przesyłając elementy nagrobka koleją z Brazzaville oddalonego od Loulombo niemal 200 km. Po zniszczeniu misji i kościoła w czasie rebelii, nieprzerwanie troszczył się o jej wygląd, który przynajmniej nawiązywałby do stanu pierwotnego. Ks. Bogdan organizował również uroczystość poświęcenia grobu” – mówi ks. Krzysztof Czermak, dyrektor Diecezjalnego Dzieła Misyjnego.
W 1996 roku ks. Bogdan został proboszczem w Missafou, gdzie wybudował dom parafialny oraz mieszkalny dla sióstr, powiększył i wykończył plebanię oraz dokonał rekonstrukcji kościoła. Podczas swego duszpasterzowania w Missafou obsługiwał 10 wiosek z kaplicami, na terenie których mieszkało około 16 tys. mieszkańców. W Louengo, gdzie dojeżdżał, wybudował kaplicę.
Od 1997 roku ks. Piotrowski jest proboszczem w Brazzaville. Początkowo dojeżdżał z Missafou. Przeżył on w Republice Konga wszystkie cztery odsłony wojny domowej między 1992 a 2003 rokiem, w tym trzy ostatnie ze swymi parafianami z Brazzaville.
W parafii działają liczne wspólnoty. Na Mszy św. w dzień powszedni gromadzi się nieraz ok. 500 osób.
W parafii jest żywy kult Bożego Miłosierdzia i bł. Karoliny Kózkówny. W ołtarzu kościoła znajdują się relikwie dziewicy i męczennicy. Dla ożywienia kultu maryjnego ks. Bogdan wybudował grotę Matki Bożej, gdzie ludzie przychodzą się modlić.
Ks. Bogdan Piotrowski ma również w Brazzaville swoje sukcesy budowlane. Wybudował dom dla sióstr, odbudował kościół i plebanię po zniszczeniach wojennych, a także po potężnym wybuchu składu amunicji w 2012 r.
Przy parafii powstał nowy budynek przeznaczony do nauki szkolnej i religii. Obecnie pobiera w niej naukę 370 dzieci w szkole podstawowej i 60 w college’u.
Dzięki pomocy diecezji tarnowskiej ks. Bogdan przerobił dwie sale parafialne na potrzeby centrum formacji komputerowej. Powstała też biblioteka, centrum medyczne i duża sala przy parafii.
Ks. Bogdan Piotrowski jest dziekanem dekanatu Brazzaville Północ, a w latach 2001-2011 pełnił rolę ekonoma archidiecezji.
W tym roku trójka tarnowskich misjonarzy świętuje 30-lecie posługi misyjnej w Afryce. To także Ewa Gawin, która głosi Ewangelię w Kamerunie i ks. Marian Pazdan, który pracuje w Republice Konga.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.