Formacja świeckich akolitów diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej
08 listopada 2020 | 12:57 | km | Koszalin Ⓒ Ⓟ
W weekend 6 i 7 listopada odbyło się – w ramach Studium Formacyjnego dla Świeckich – przygotowanie kandydatów do posługi akolitatu. Wzięło w nim udział 26 mężczyzn z różnych stron diecezji.
Pierwszy zjazd odbył się w koszalińskim CEF rok temu. Obecnie formacja jest kontynuowana zdalnie. W piątek i w sobotę uczestnicy wzięli udział w wykładach na temat Pisma Świętego, prawd wiary, liturgii, teologii praktycznej.
To pierwsza grupa w diecezji przygotowująca się do posługi akolitatu. Dotąd powierzano ją wyłącznie klerykom. W Polsce możliwość powierzenia jej świeckim mężczyznom istnieje od roku 2007. Obecni świeccy kandydaci mają za sobą doświadczenie służby jako nadzwyczajni szafarze Komunii św. Jako akolici będą mogli także m.in. przygotowywać ołtarz i naczynia liturgiczne, rozdawać wiernym Eucharystię, wystawiać Najświętszy Sakrament do adoracji (bez udzielania błogosławieństwa), czuwać nad służbą liturgiczną.
Ukierunkowanie tej posługi ku osobom w potrzebie oznacza dla nich zaangażowanie w szeroko rozumiany wolontariat. Natomiast powierzenie im zadań duszpasterstwa chorych to nie tylko zanoszenie chorym z Komunii św., prowadzenie wigilii przy zmarłym czy przy pogrzebie – stacji w domu zmarłego i na cmentarzu, ale też rozmowa, nawiązanie serdecznej relacji.
Jak wyjaśnia ks. dr Tomasz Tomaszewski, który podczas listopadowego spotkania wykładał uczestnikom biblijną historię zbawienia, te trzy wymiary dają przyszłym akolitom wiele możliwości w pracy na rzecz parafii. – Kandydaci są do tego przygotowywani, ale nie chodzi o to, że każdy musi angażować się we wszystko, to byłoby niemożliwe czasowo. Od nich zależy, w jaki sposób w tych przestrzeniach się zaangażują.
Kolejne szkolenie przewidziane jest w marcu, zaś powierzenie kandydatom posługi akolitatu – w maju.
W programie Diecezjalnego Studium Formacyjnego dla Świeckich znajdują się podstawowe zagadnienia dotyczące Pisma Świętego, prawd wiary, zasad życia moralnego, duchowości, liturgii, powołania i misji świeckich w Kościele, a także komunikacji. Poszczególne zajęcia, również w formie warsztatowej, prowadzą specjaliści.
Oprócz tego, w programie formacyjnym znajdują się: codzienna Eucharystia, czas na wspólną i osobistą modlitwę oraz możliwość spotkań i rozmów z innymi uczestnikami. Studium przygotowuje lektorów, nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., akolitów, animatorów katechezy parafialnej, członków parafialnych zespołów synodalnych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.