Wszystkie wydania „L’Osservatore della Domenica” jest już dostępne online
09 listopada 2020 | 11:56 | kg (KAI/ZENIT) / pz | Watykan Ⓒ Ⓟ
Od 4 listopada każda osoba może bezpłatnie dotrzeć do wszystkich numerów „L’Osservatore della Domenica” (Obserwator Niedzielny), który w latach 1934-2007 ukazywał się jako cotygodniowy dodatek do watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano”. Wystarczy wejść na stronę www.osservatoreromano.va , a następnie przejść do zakładki “archivo”, aby uzyskać dostęp do ponad 70 lat dziejów Kościoła i całego świata, zawartych na przeszło 60 tys. stron, starannie zdygitalizowanych i zindeksowanych.
To „młode potomstwo” dziennika, jak je określił Pius XI, narodziło się z inicjatywy Mario Baldellego – ówczesnego szefa biura administracyjnego pisma, przy poparciu dyrektora Giuseppe Dalla Torre, w celu, którego nie wyrażono wprost, ale co było oczywiste już od pierwszych numerów – wsparcia dziennika „głosem” mniej związanym z włoską partią rządzącą, a zatem wolnym od szponów cenzury faszystowskiej.
Po wojnie kierowanie dodatkiem powierzono Enrico Zuppiemu, który przeobraził go w żywe i „wypieszczone” pismo przygotowywane w technice wklęsłodrukowej, unowocześniając jego grafikę, wzbogacając o liczne zdjęcia i poszerzając treść. W okresie jego dyrekcji (1947-79) czasopismo stało się miejscem wymiany kulturalnej na wysokim poziomie, do czego przyczyniali się czołowi dziennikarze nie tylko katoliccy, oraz skutecznym narzędziem szerzenia wielkich tematów, omawianych w Kościele i społeczeństwie.
Obecnie dzięki wspaniałomyślności synów Zuppiego cała ta rozległa spuścizna trafiła do sieci, stając się dostępna dla wszystkich. Urzeczywistnienie tego celu, zaproponowane jeszcze na początku 2000 roku, wymagały wiele czasu i pracy personelu archiwum czasopisma i firm zewnętrznych, zajmujących się dygitalizacją i indeksacją wszystkich numerów (Bucap, spa) oraz uruchomieniem mechanizmu wyszukiwań (Tau, srl).
Dzięki infrastrukturze, jaką rozporządza Dykasteria ds. Komunikacji, dyrekcja technologiczna opracowała i wdrożyła projekt pozwalający na ściąganie wielkiej ilości danych za pośrednictwem platformy zarządzania treścią i na wykładanie ich na stronie web.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.