Kard. Donald Wuerl kończy 80 lat
11 listopada 2020 | 16:03 | kg (KAI) | Warszawa Ⓒ Ⓟ
W czwartek 12 listopada arcybiskup-senior Waszyngtonu kard. Donald Wuerl kończy 80 lat, tracąc tym samym prawo udziału w ewentualnym konklawe. Oznacza to, że liczba elektorów wśród członków Kolegium Kardynalskiego wynosi obecnie 119, należy jednak pamiętać, że 28 bm. odbędzie się kolejny konsystorz, na którym Franciszek mianuje 13 nowych purpuratów, w tym 9 poniżej 80. roku życia, a zatem liczba uprawnionych do wyboru papieża wzrośnie do 128.
Donald Wuerl urodził się w Pittsburghu 12 listopada 1940 jako drugie z czwórki dzieci. Po ukończeniu szkoły katolickiej w swym mieście rodzinnym kształcił się Studia, rozpoczęte w seminarium duchownym św. Grzegorza w Cincinnati i na Katolickim Uniwersytecie Ameryki w Waszyngtonie, po czym kontynuował studia w Rzymie w Papieskim Kolegium Północnoamerykańskim oraz na Papieskich Uniwersytetach Gregoriańskim i św. Tomasza, gdzie w 1974 uzyskał doktorat z teologii. Również w stolicy Włoch przyjął 17 grudnia 1966 święcenia kapłańskie, po czym wrócił do kraju, gdzie krótko pracował jako wikariusz w parafii św. Rozalii w swym mieście. W 1968 został sekretarzem ówczesnego biskupa tej diecezji Johna Wrighta, który rok później został kardynałem i prefektem Kongregacji Duchowieństwa, zabierając do Rzymu ze sobą swego sekretarza, który pracował w tej dykasterii do 1980. W tym czasie współpracował regularnie w redakcji angielskiej dziennika „L’Osservatore Romano”, Po powrocie do kraju do 1985 był wicerektorem, a następnie rektorem swego dawnego seminarium w Pittsburghu.
30 listopada 1985 Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji Seattle i osobiście udzielił mu sakry 6 stycznia 1986 w Watykanie. Na swe hasło nominat wybrał słowa z Modlitwy Pańskiej (po angielsku) „Thy kingdom come” (Przyjdź królestwo Twoje). Na tym stanowisku zajmował się m.in. sprawami liturgii, personalnymi, oświaty, orzekaniem o nieważności małżeństwa, zagadnieniami moralnymi i służbie zdrowia i posługą wśród homoseksualistów. 12 lutego 1988 papież powołał go na biskupa Pittsburgha, skąd 16 maja 2006 Benedykt XVI przeniósł go na stolicę metropolitalną w Waszyngtonie. Na tym urzędzie m.in. podejmował Ojca Świętego podczas jego podróży do Stanów Zjednoczonych w kwietniu 2008. Na konsystorzu 20 listopada 2010 Benedykt XVI włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego.
Jako biskup i kardynał brał udział w wielu ważnych wydarzeniach kościelnych z Synodem Biskupów na czele. Między innymi w 2011 był relatorem generalnym na XIII zgromadzeniu zwyczajnym Synodu nt. nowej ewangelizacji. Od 2005 jest członkiem Rady Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów. W tymże 2011 roku został członkiem Papieskiej Rady ds. Kultury, a w rok później – Kongregacji Nauki Wiary. Uczestniczył w konklawe, które 13 marca 2013 wybrało papieża Franciszka. 12 października 2018 Ojciec Święty przyjął jego ustąpienie z urzędu metropolity waszyngtońskiego, pozostawiając go jednak na tym stanowisku jako administratora apostolskiego do czasu mianowania 17 maja 2019 nowego rządcy stołecznej archidiecezji w osobie Wiltona D. Gregory’ego (który 28 bm. zostanie nowym kardynałem).
Kard. Wuerl jest zdecydowanym obrońcą życia oraz małżeństwa i rodziny. Napisał wiele książek i artykułów na te tematy i wiary katolickiej. Stał na czele Narodowego Stowarzyszenia Wychowania Katolickiego i Narodowego Katolickiego Ośrodka Bioetyki, a w łonie episkopatu amerykańskiego przewodniczył komitetom ds. wychowania, katechizacji, ewangelizacji, życia i posługi kapłanów, katolickiej służby zdrowia itp. We wrześniu 2010 Kongregacja Nauki Wiary mianowała go swym delegatem w sprawach związanych z przejściem grup byłych anglikanów do Kościoła katolickiego i tworzeniem dla nich specjalnych ordynariatów personalnych na terenie USA.
Oprócz angielskiego zna języki francuski, włoski i hiszpański.
Obecnie Kolegium Kardynalskie liczy 218 członków, do których za nieco ponad dwa tygodnie dojdzie 13 nowych kapłanów. Na dziś w tym gronie jest 119 elektorów i 99 niemających prawa wybierania papieża. 66 purpuratów mianował św. Jan Paweł II (w tym 16 z prawami wyborczymi), 70 – Benedykt XVI (39 elektorów) i 96 Franciszek (73).
Najstarszymi wiekowo kardynałami są obecnie Francuz Albert Vanhoye SI (ur. 24 VII 1923), Polak Henryk R. Gulbinowicz (17 X 1923) i Słowak Jozef Tomko (11 III 1924), najmłodszymi zaś Środkowoafrykańczyk Dieudonné Nzapalainga (ur. 14 III 1967), Portugalczyk José Tolentino de Mendonça Calaça (15 XII 1965) i Polak Konrad Krajewski (25 XI 1965). Najdłuższy staż w Kolegium mają trzej purpuraci, mianowani na konsystorzu 2 lutego 1983: Tajlandczyk Michael Michai Kitbunchu (91 lat), Angolczyk Alexandre do Nascimento (95) i Nowozelandczyk Thomas Stafford Williams (90). Ponadto należy pamiętać, że Benedykta XVI mianował kardynałem Paweł VI dnia 27 VI 1977 a Franciszka – św. Jan Paweł II w dniu 21 II 2001.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.