Akcja MIVA Polska „Ratujemy Życie – Misyjny Ambulans 2020”
13 listopada 2020 | 06:10 | MIVA, lk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Już po raz dziewiąty MIVA Polska (Mission Vehicle Association Poland) organizuje akcję „Ratujemy Życie – Misyjny Ambulans” na wsparcie projektu zakupu ambulansu do misyjnego Centrum Zdrowia. O pomoc proszą m.in. siostry elżbietanki pracujące w Tanzanii.
Dzięki poprzednim edycjom akcji zostały sfinansowane ambulanse m.in. do franciszkańskiego Szpitala w Sabou w Burkina Faso; Ośrodka Zdrowia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego w Buraniro w Burundi; Ośrodka Zdrowia Sióstr Misjonarek Św. Rodziny w Kithatu w Kenii; do Centrum Medycznego Don Orione Sióstr Orionistek w Anyama na Wybrzeżu Kości Słoniowej; do Centrum Zdrowia w Kiabakari w Tanzanii; do Ośrodka Zdrowia „FLAMBOYANT” w Mampikony na Madagaskarze; Szpitala Sióstr Karmelitanek od Dzieciątka Jezus w Musongati w Burundi. Zakup tych ambulansów był możliwy głównie dzięki indywidualnym Darczyńcom i Ofiarodawcom, którzy w odpowiedzi na apel MIVA włączyli się w akcję i przekazali swój dar, który w efekcie służy ratowaniu życia i opiece na chorymi, starszymi oraz ochronie zdrowia poprzez akcje profilaktyczne w terenie.
W ramach akcji „Ratujemy Życie – Misyjny Ambulans” MIVA Polska organizuje przez cały listopad modlitwę za ofiary wypadków drogowych i za wszystkich zmarłych misjonarzy oraz dobroczyńców misji oraz wspiera bezpieczeństwo pieszych poprzez promocję „Odblasków Życia”. MIVA Polska uczestniczy też w obchodach Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych w 3. niedzielę listopada. Pomoc z tegorocznej akcji przeznaczona jest na zakup karetki do Szpitala Sióstr misjonarek ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Tanzanii.
Siostry elżbietanki otworzyły swoją nową misję w Tanzanii w Maganzo w 2011 r. Podjęły się od razu opieki nad chorymi i potrzebującymi z miasta oraz dwunastu okolicznych wiosek. W odpowiedzi na palącą potrzebę opieki medycznej wybudowały tam w 2014 r. Ośrodek Zdrowia pod wezwaniem św. Ojca Pio. Początkowo skromny Ośrodek Zdrowia stał się Centrum Zdrowia, Przychodnią i Szpitalem. Rocznie Ośrodek przyjmuje ok. 16 500 pacjentów z bliższej i dalszej okolicy. Niektórzy szukając pomocy przychodzą z daleka, pokonując nawet 150 km.
„W Ośrodku Zdrowia opiekujemy się kobietami w ciąży, prowadzimy porodówkę oraz klinikę matki i dziecka, w których dokonuje się kontrolnych badań oraz szczepień dzieci. Otaczamy opieką również kobiety i dzieci zarażone wirusem HIV i chore na AIDS. Szczególną troską są otaczane noworodki i wcześniaki. W Tanzanii panuje przekonanie, że „przetrwa silniejszy”. Jest to pewnego rodzaju naturalna selekcja. W związku z tym dzieci, które rodzą się, są zdane tylko i wyłącznie na siebie. Nie podaje się im tlenu, nie reanimuje. To dzięki siostrom pracującym w Ośrodku miejscowy personel uczy się, że każdy, nawet najmniejszy wcześniak, przy podjęciu odpowiednich czynności medycznych, ma szanse na przeżycie” – informują siostry.
Siostra Wiktoria Goska, elżbietanka, misjonarka z Tanzanii przedstawiając swoją potrzebę pisze w prośbie do MIVA:
„Wielu pacjentów zgłasza się do naszego szpitala już w poważnym stanie, często są niedożywieni. Powodem takiej sytuacji jest panujące tutaj ubóstwo. Pacjent, który jest w stanie krytycznym lub po wypadku albo też nieprzytomny z innego powodu – to dla nas wielkie wyzwanie medyczne. Niestety, zgodnie z obowiązującymi w Tanzanii przepisami, musimy odwieść takiego pacjenta do pobliskiego państwowego szpitala, a nasz Ośrodek ma do dyspozycji tylko jeden rower i motor. W sytuacjach koniecznych używamy więc samochodu wspólnoty Sióstr, który nie jest przystosowany do transportu chorych. Chorych najczęściej układamy na podłodze samochodu i tak transportujemy. Jest to dalekie od standardów medycznych, ale w chwili obecnej nie mamy innego wyjścia. Dodatkową trudnością jest brak dróg asfaltowych. O ile w porze suchej nie stanowi to większego problemu, to w porze deszczowej nasze drogi przypominają lawiny błota i mazi, które wydłużają mocno czas transportu”.
Jak dodaje: „Zakup terenowego ambulansu to nasze wielkie marzenie i wyzwanie. Zwracamy się więc z prośbą za pośrednictwem MIVA Polska do ludzi dobrej woli o wsparcie materialne, które umożliwi nam zakup ambulansu. Zmieni to całkowicie jakość naszej opieki nad pacjentami i poprawi ich komfort i bezpieczeństwo podczas transportu. Dzięki temu będziemy mogły uratować niejedno życie”.
Polscy misjonarze i misjonarki pracują w prawie 100 krajach świata. W ich posłudze ważną rolę odgrywają środki transportu, które służą im jako niezbędne narzędzia. MIVA Polska od 20 lat realizuje pomoc na pojazdy misyjne. Zapewniają one nie tylko regularną posługę religijną i łączność z licznymi stacjami misyjnymi, ale także prowadzenie szkół i przedszkoli, dzieł charytatywnych i rozwojowych oraz ośrodków zdrowia i szpitali. Tylko w Afryce wg dostępnych danych polscy misjonarze i misjonarki prowadzą obecnie ponad 20 większych szpitali i 30 mniejszych, ponad 100 przychodni lekarskich, 10 leprozoriów oraz ok. 20 domów dla chronicznie chorych. W czasie pandemii posługa misjonarzy jest jeszcze bardziej potrzebna i doceniana przez lokalne społeczności.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.