Bp Stułkowski: pierwsi polscy władcy otrzymali talent władzy
15 listopada 2020 | 14:36 | msz | Poznań Ⓒ Ⓟ
„Pierwsi polscy władcy, za których dziś się modlimy, otrzymali talent władzy, choć różne drogi ich do tego prowadziły. Chcemy dziękować Panu Bogu za dobro, które uczynili, i za spuściznę, którą nam pozostawili” – powiedział bp Szymon Stułkowski 15 listopada, podczas Mszy św. za władców Polski z dynastii Piastów, pochowanych w bazylice archikatedralnej w stolicy Wielkopolski.
Poznańska katedra jest najstarszą nekropolią pierwszych królów i książąt polskich.
W homilii biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, nawiązując do czytanego dziś fragmentu Ewangelii wg św. Mateusza, zawierającego przypowieść Pana Jezusa o talentach, zaznaczył, że pierwsi polscy władcy zostali obdarowani przez Pana Boga talentem władzy.
Podkreślił, że naszym zadaniem jest również odkrywanie talentów, które otrzymaliśmy od Boga.
„Pan Bóg wyznacza czas, do kiedy mamy odkrywać i pomnażać nasze talenty, bo dzień Pański przyjdzie niespodziewanie” – zauważył kaznodzieja.
Bp Stułkowski wskazał też na czeską księżniczkę Dąbrówkę, która odegrała istotną rolę w nawróceniu Mieszka I, i która zainicjowała budowę kościołów w Gnieźnie i kościoła Najświętszej Maryi Panny na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Zaznaczył, że kończą się prace remontowe wokół i w samej świątyni stojącej nieopodal katedry.
Z kolei w nawie północnej katedry, nieopodal wejścia do podziemi, zainstalowano nowe epitafium Kazimierza Odnowiciela, władcy Polski w latach 1034-1058.
Biskup pomocniczy poznański nawiązał też do obchodzonego dziś z inicjatywy papieża Franciszka IV Światowego Dnia Ubogich.
„Dziękujmy Panu Bogu za pierwszych władców Polski, za początki polskiej państwowości i chrześcijaństwa. Prośmy, abyśmy byli wrażliwi na ubogich, potrafili w mądry sposób pomóc im odkrywać ich talenty i prośmy o wielkich polityków i mężów stanu, którzy będą chcieli bezinteresownie służyć sprawie pokoju i pojednania w świecie” – powiedział bp Stułkowski.
Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i kwiaty przed sarkofagiem Mieszka I i jego syna Bolesława Chrobrego, znajdującym się w Złotej Kaplicy.
Poznańska katedra była pierwszą na ziemiach polskich siedzibą biskupią. Jest najstarszą i największą nekropolią Piastów. W jej podziemiach pochowano Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Przemysła II, Mieszka II, Kazimierza Odnowiciela, Władysława Odonica, Bolesława Pobożnego i Przemysła I.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.