Spotkanie powołaniowe online przy „Stole Słowa Bożego”
16 listopada 2020 | 12:11 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
„Spotkamy się przy Stole” – to tytuł cyklu spotkań powołaniowych online, który rozpoczął się w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku. Za pośrednictwem platformy ZOOM Diecezjalne Centrum Powołaniowe oraz Klerycka Grupa Powołaniowa zaprosiła młodzież męską na zgłębianie tajemnicy słowa Bożego.
Pierwsze spotkanie powołaniowe z cyklu „Spotkamy się przy Stole”, koncentrowało się wokół słowa Bożego. Po wspólnej modlitwie i krótkim zapoznaniu się, uczestnicy wysłuchali online konferencji poświęconej słowu Bożemu. Wygłosił ją ks. dr Jarosław Kwiatkowski, wykładowca Starego Testamentu w płockim Wyższym Seminarium Duchownym.
„Każdy z nas pyta siebie samego o to, co zrobić ze swoim życiem. Szukamy Bożego światła i Bożej pomocy, aby rozeznać swoją życiową drogę. Niejednokrotnie zastanawiamy się, gdzie szukać tego Bożego głosu. A przecież na wyciągnięcie ręki mamy Biblię – prawdziwe Słowo Boga. Jeśli szukam sposobu na komunikację z Bogiem, to z pewnością w Piśmie Świętym znajdę odpowiedź” – podkreślił ks. dr Jarosław Kwiatkowski.
Biblista zaakcentował także potrzebę bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem, który w obecnym czasie pandemii wydaje się być niezwykle utrudniony: „Te rekolekcje to także wyraz naszej tęsknoty, by się zobaczyć, by się usłyszeć. Chcemy się spotkać, aby przeżyć coś razem” – kontynuował ks. Kwiatkowski.
Prelegent na zakończenie konferencji przytoczył słowa św. Augustyna: „Weź i czytaj! Weź i czytaj Pismo Święte, a spotkasz się z Bogiem. Tam znajdziesz wszystko, także odpowiedź na pytanie, jak dobrze przeżyć swoje życie”. Zachęcił uczestników spotkania, aby uczynili je swoimi.
W programie znalazł się też panel dyskusyjny, modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia i świadectwo reżysera filmowego Tadeusza Syki z żoną Joanną. Opowiedzieli o przeżywaniu wiary w małżeństwie oraz zaangażowaniu się w życie Kościoła. Przyszli małżonkowie poznali się podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. Każde z nich było wtedy zaangażowane w działalność grup w parafiach.
„Nasze młodzieńcze lata, to dla nas czas rozeznawania – czy jesteśmy powołani do życia w małżeństwie czy też w kapłaństwie lub życiu zakonnym. Niezwykle cenne w tym rozeznawaniu okazały się drobne znaki działania Pana Boga. Prosimy, nie bagatelizujcie ich, jeśli dostrzegacie je już teraz w swoim młodym życiu” – zwrócili się do słuchaczy.
Goście z Warszawy zachęcili także kleryków i osoby rozeznające swoje powołanie do tego, aby „zabiegali o utwierdzenie się w powołaniu”. A gdy już na powołanie odpowiedzą, czy to w kapłaństwie, czy w małżeństwie, żeby „żyli na sto procent i pielęgnowali w sobie powierzony dar”.
Organizatorzy spotkania przewidzieli także krótki panel warsztatowy, podczas którego jeden z kleryków podzielił się z uczestnikami swoim doświadczeniem medytacji słowa Bożego za pomocą metody lectio divina. Było to bezpośrednie wprowadzenie do medytacji fragmentu z czwartego rozdziału Ewangelii św. Łukasza, dotyczącego wystąpienia Jezusa w synagodze w Nazarecie.
Po zakończeniu modlitwy słowem Bożym uczestnicy zostali podzieleni na mniejsze grupy, w których mieli okazję do rozmowy oraz podzielenia się między sobą swoim doświadczeniem słowa Bożego: „Spotkanie powołaniowe pomogło mi jeszcze bardziej zwrócić uwagę na wartość słowa Bożego w moim życiu. Zdałem sobie sprawę, że Słowo zawsze jest na dzisiaj, nigdy na wczoraj, nigdy na jutro. Poznałem również piękno medytacji słowa Bożego” – konkludował uczestnik.
W spotkaniu powołaniowym online uczestniczyły osoby, które ukończyły 15 lat: z Mławy, Przasnysza, Ciechanowa, Pułtuska, Dąbrowy oraz Rościszewa.
Kolejne wydarzenie w ramach cyklu spotkań pt. „Spotkamy się przy Stole” odbędzie się 12 grudnia. Organizatorzy poruszą temat tajemnicy Eucharystii. Ponownie zapraszają do udziału chętną młodzież męską. Zgłoszenia do udziału w spotkaniach można kierować do kleryka Sebastiana Szymańskiego: sebastianksm2@gmail.com.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.