Ks. prof. Woźniak: nie mogę dzielić świata na przyjaciół i nieprzyjaciół
18 listopada 2020 | 13:45 | rk | Bielsko-Biała Ⓒ Ⓟ
„Nie ma nic w Janie Pawle II i w jego twórczości, co nie byłoby sposobem głoszenia tej wielkiej tajemnicy Chrystusa” – podkreślił ks. dr hab. Robert Woźniak, który 17 listopada w hałcnowskiej bazylice w Bielsku-Białej wygłosił katechezę poświęconą myśli i życiu papieża-Polaka. Ten teolog i osobisty tłumacz papieża Franciszka podczas ŚDM w Krakowie powtórzył w czasie spotkania w sanktuarium, że zgodnie z nauką, jaką głosił za Chrystusem Jan Paweł II nie wolno nam dzielić swego świata na przyjaciół i nieprzyjaciół.
Prelegent wybrał do analizy dokument programowy pontyfikatu Karola Wojtyły – „Redemptor hominis” (Odkupiciel człowieka) encyklikę z 1979 r., będącą jednocześnie świadectwem wiary oraz wyjaśnieniem życiowej i papieskiej misji związanej z mówieniem o Chrystusie.
„Nie ma nic w Janie Pawle II i w jego twórczości, co nie byłoby sposobem głoszenia tej wielkiej tajemnicy Chrystusa, który jest jedynym kluczem do historii człowieka, jedynym kluczem do mojego życia. Mogę wymyślać inną drogę: drogę buntu, obojętności, rewolucyjnej walki, tupania nogami, drogę sprzeciwu, przekleństwa, drogę polityki, drogę kłamstwa, ale jedyna droga, która prowadzi do domu, to jest Chrystus” – podkreślił autor katechezy.
Wskazał, że właśnie w konstatacji o tym, że Chrystus jest centrum życia człowieka, dziejów i całego kosmosu zawiera się proste świadectwo Jana Pawła II, „rozłożone na wiele akordów, wiele dokumentów, chwil i wiele liturgii”.
„Chrystus jednoczy się z każdym człowiekiem. To przerażające! Zjednoczył się z tym menelem, z tym lewakiem, z tym zabójcą, zjednoczył się z tym, który Go spoliczkował. Dlatego nie mogę dzielić świata na przyjaciół i nieprzyjaciół, na tych, których kocham, bo myślą tak samo jak ja, i na tych, których nienawidzę, bo myślą inaczej. To nie oznacza, że nie mam prowadzić zażartego sporu o prawdę” – stwierdził i zachęcił do naśladowania Jezusa, żeby odnalazł się każdy zagubiony. „Chodzi o to, żeby kochać, jak On kochał” – zaapelował. Zapewnił, że papież nie pomylił się i w swym duchowym testamencie, jaki zostawił nam, gdy polecił, by iść drogą codziennie do Chrystusa.
Ks. prof. Woźniak jest kapłanem archidiecezji krakowskiej, teologiem, adiunktem w Katedrze Antropologii Teologicznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Doktorat z teologii dogmatycznej obronił na Uniwersytecie Nawarry w Pampelunie. Studiował także w Rzymie. Jest laureatem Nagrody im. ks. Józefa Tischnera w roku 2008, wiceprzewodniczącym Polskiego Stowarzyszenia Teologów Dogmatyków.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.