Abp S. Szewczuk prosi, aby szczepionka przeciw Covidowi-19 była dostępna dla wszystkich
25 listopada 2020 | 11:37 | kg (KAI/RISU) | Kijów Ⓒ Ⓟ
Dostęp do przyszłej szczepionki przeciw wirusowi Covid-19 powinien być zapewniony wszystkim, również tym najbardziej bezradnym społecznie. Taki pogląd i apel przedstawił arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk na spotkaniu Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR) z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem 20 listopada w Kijowie.
W obecnych trudnych warunkach bardzo ważne jest mówienie o priorytetach, tzn. o życiu i zdrowiu człowieka – powiedział zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). Poparł propozycję głowy Prawosławnego Kościoła Ukrainy metropolity Epifaniusza w sprawie utworzenia grupy, która zajmowałaby się sprawami dotyczącymi tych postanowień, związanych z kwarantanną, które odnoszą się do wspólnot religijnych.
„Pieniądze nie mogą być ważniejsze od życia ludzkiego, dlatego rozumiemy różne ograniczenia, wprowadzane przez państwo ukraińskie. Prosimy jednak, aby przed podejmowaniem ich znalazło się miejsce na dialog i wymianę myśli, aby można było omówić ze wspólnotą religijną takie czy inne zakazy lub ograniczenia” – stwierdził arcybiskup.
Zwrócił uwagę na ważną rolę Kościoła i środowiska religijnego w obecnej złożonej sytuacji społecznej, dodając, że zdrowie fizyczne jest niemożliwe bez duchowego. Zdaniem mówcy „życie religijne to nie tylko święta i nabożeństwa”, ale jest to również umożliwienie Kościołowi pełnienia jego misji nawet w tak trudnych okolicznościach jak obecne. „Taką możliwość ze względu na ludzi trzeba uszanować w równym stopniu jak dostęp do aptek, zwłaszcza w okresie ścisłej kwarantanny” – podkreślił abp Szewczuk.
W tej sytuacji zaproponował spojrzenie w przyszłość z nadzieją, licząc na szczepionkę, która rzeczywiście pomoże chronić życie i zdrowie ludzi. Przypomniał, że już obecnie papież Franciszek mówi o konieczności zapewnienia dostępu do niej najsłabszym i najbardziej bezradnym warstwom ludności. „Nie możemy zapominać o osobach najbardziej bezbronnych, które nie mogą sobie pozwolić na nią” – zaznaczył mówca.
Na zakończenie zwierzchnik UKGK podziękował premierowi i Ministerstwu Polityki Społecznej Ukrainy za wprowadzenie drugiego etapu reformy emerytalnej, podkreślając ważność takiego posunięcia. Wskazał ponadto, że w UKGK już od wielu lat istnieje Niepaństwowy Fundusz Emerytalny „Pokrowa” (Opieka), będący „jednym z narzędzi opieki społecznej, proponowanych przez nasz Kościół wszystkim potrzebującym”.
W czasie tego spotkania premier Szmyhal zapewnił przywódców religijnych, że rząd chce być partnerem wszystkich wspólnot wyznaniowych. Podziękował za zaproszenie na to kolejne posiedzenie Rady, dodając, iż tego rodzaju praktykę należy stosować także w przyszłości. Podziękował również za zrozumienie i wsparcie przez wspólnoty religijne wprowadzonych przez państwo tymczasowych ograniczeń związanych z kwarantanną. Oznajmił, że rząd opracowuje mechanizm wspierania organizacji religijnych i gotów jest wspólnie rozpatrywać zgłaszane propozycje.
Wezwał swych rozmówców, aby nie dopuścili do wzrostu zachorowań w czasie zbliżającego się okresu świątecznego. Są to np. żydowska Chanuka, chrześcijańskie Mikołajki, Boże Narodzenie i związane z nimi praktyki. np. święcenie wody (Jordan). Towarzyszą temu duże zgromadzenia ludzkie, „toteż musimy zastosować specjalne środki, aby zminimalizować liczbę zachorowań” – podkreślił szef rządu.
Z uznaniem odniósł się do wniosku o powołanie grupy roboczej w celu wypracowania specjalnych posunięć. Zauważył, że rząd i WRKiOR wykazały się skutecznym współdziałaniem na wiosnę [gdy rozpoczynała się epidemia – KAI] i wyraził pewność, że takie podejście będzie kontynuowane i przyniesie dobre wyniki w przyszłości, „gdyż wszystkie te poczynania mają na celu dobro społeczeństwa”.
„Wszyscy rozumiemy, że stoją przed nami liczne wyzwania i zadania a główną drogą ich rozwiązania jest niewątpliwie powszechny dialog państwa ze wspólnotą religijną, w tym między Gabinetem Ministrów a Radą” – stwierdził Szmyhal.
Obecny na spotkaniu wiceminister ochrony zdrowia i naczelny państwowy lekarz sanitarny Wiktor Laszko oświadczył, że wprowadzona kwarantanna „dnia wolnego” ma na celu zmniejszenie przemieszczania się ludności. „Tych sześć dni mniejszej mobilności doprowadzą do spadku odsetka zakażeń, a to zmieni tempo wzrostu choroby wirusowej, co z kolei pozwoli nam inaczej ukształtować postępowanie w okresie świąt zimowych oraz podejście do powstrzymania szerzenia się choroby” – powiedział lekarz. Dodał ponadto, że Ministerstwo jest gotowe rozważyć w przyszłości na nowo dotychczasową normę co do ograniczenia liczby ludzi w świątyniach na jeden metr kwadratowy.
Uczestnicy spotkania omówili poza tym szeroki krąg innych zagadnień, m.in. sprowadzanie bez trudności pomocy humanitarnej, problemy uchodźców, sprawę kapelanów w szpitalach i wojsku oraz pomocy charytatywnej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.