Kardynał-nominat Wilton Gregory liczy na uczciwy dialog z prezydentem Bidenem
26 listopada 2020 | 04:00 | rk (KAI/NCR) | Waszyngton/Rzym Ⓒ Ⓟ
Metropolita Waszyngtonu arcybiskup Wilton Gregory jest przekonany, że będzie mógł prowadzić „uczciwy i pełen szacunku” dialog z prezydentem-elektem USA Joe Bidenem, zaledwie drugim w historii katolikiem, który ma zostać wybrany na ten najwyższy urząd w Stanach Zjednoczonych.
W rozmowie dla „National Catholic Reporter” przed zaplanowanym na 28 listopada w Watykanie konsystorzem, podczas którego papież Franciszek uczyni abp. Gregory’ego jednym z 13 nowych kardynałów, czarnoskóry hierarcha przyznał, że widzi możliwość współpracy z Bidenem. Dotyczyłaby ona, jego zdaniem, kwestii będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, ale także sytuacji, kiedy trzeba będzie zaznaczyć kwestie, jakie Kościół uznaje za ważne.
„Mam oczywiście nadzieję, że będę mógł być w dialogu z nim” – powiedział o Bidenie kardynał-nominat, wskazując, że zamierza współpracować w sprawach, które są ważne „zarówno dla Kościoła, jak i dla administracji”. „Ale muszę też być z nim szczery, podkreślając obszary, w których istnieje poważny spór” – zastrzegł.
Wyjaśnił, że dialog polega na mówieniu nie tylko o przyjemnych, ale także o trudnych sprawach. Sprecyzował, że ważne, jest by rozmawiać o tym w sposób „pełen szacunku”.
Abp Gregory będzie dopiero czwartym Amerykaninem, którego Franciszek, włączył do grona kardynałów w czasie swego prawie ośmioletniego pontyfikatu. Metropolita przebywa już w Rzymie, gdzie przechodzi 10-dniową kwarantannę, zgodnie z włoskimi regulacjami dotyczącymi środków zapobiegawczych w walce z pandemią. Duchowny nie był w stanie uczestniczyć w niedawnej sesji episkopatu USA. Przewodniczący abp Jose Gomez ogłosił 17 listopada powstanie „grupy roboczej”, mającej zając się sytuacją, w której prezydent-elekt Biden jest określany jako „praktykujący katolik”, a jednocześnie jego poglądy, np. na temat aborcji, są sprzeczne z nauczaniem Kościoła.
Abp Gregory ocenił, że „bez względu na wynik” działania komisji powinny przynieść pozytywny efekt dla Kościoła w USA i wzmocnić jego relacje z administracją, dostarczając konkretnych wskazówek, co do rozwoju dalszej współpracy.
Duchowny wyjaśnił też, że Franciszek potrzebuje od kardynałów „lojalności, uczciwości, prawości i współpracy”. Zauważył zarazem, że Ojciec Święty oczekuje od swych bliskich współpracowników „szczerości” i mówienia prawdy.
Zapowiedział, że będzie chciał powiedzieć papieżowi o dynamice Kościoła katolickiego USA – o jego „zdrowiu, sile i nadziejach” – z punktu widzenia arcybiskupa Waszyngtonu.
Abp Gregory, który jest pierwszym afroamerykańskim arcybiskupem Waszyngtonu i pierwszym czarnoskórym amerykańskim kardynałem, wyraził nadzieję, że „będzie mógł mówić jasno i uczciwie o nadziejach, marzeniach i dążeniach społeczności afroamerykańskiej”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.