Wanna stojąca – jaką wybrać i jak zaaranżować w łazience?
26 listopada 2020 | 13:40 | marketing | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Wanna wolnostojąca może być prawdziwym game changerem, jeżeli chodzi o wystrój i aranżację nowoczesnej łazienki. Kiedy warto się na nią zdecydować?
Wanna wolnostojąca do jakiej łazienki pasuje?
Wanny wolnostojące, najczęściej umieszczone na środku pomieszczenia były bardzo popularnym sposobem aranżacji łazienek w latach osiemdziesiątych. Z czasem trend ten zanikł, ze względu na znaczne zmniejszenie przestrzeni, które następnie często wymuszało zdecydowanie się na wannę dostawianą do ściany. Obecnie jednak coraz więcej osób wybiera mieszkania o większym metrażu, z łazienkami dostatecznie dużymi by móc ponownie aranżować je z wanną nie znajdującą się w kącie. Aby było to możliwe musimy dysponować powierzchnią minimum 10 metrów kwadratowych, co w wielu przypadkach jest jak najbardziej osiągalne.
Kolejnym warunkiem, który trzeba spełnić aby móc zaprojektować wannę stojącą swobodnie pośrodku łazienki jest odpowiednie umieszczenie dopływu wody, na tyle plastyczne by dało się je przenieść w pożądane miejsce. W przypadku starszego budownictwa może to być nie zawsze takie proste, jednak jeżeli kupujemy mieszkanie w stanie surowym, powinniśmy bez problemu sobie poradzić.
Jak dopasować wymiary wanny wolnostojącej do swojej łazienki?
Ponieważ największą zaletą wanny wolnostojącej jest fakt, że możemy do niej wejść z każdej strony, decydując się na ten rodzaj zabudowy łazienki musimy bardzo pilnować wymiarów. Wprawdzie metodą „na upartego” da się umieścić taką wannę w pomieszczeniu mniejszym niż 10 metrów kwadratowych, jednak takie rozwiązanie jest już bardzo dyskusyjne, jeżeli chodzi o codzienną wygodę użytkowania. Najlepszymi wymiarem łazienki dla tego rodzaju wanny jest około 15 metrów kwadratowych – będziemy w stanie swobodnie poruszać się dookoła wanny, jak i bez problemu wykonamy inne czynności higieniczne w pomieszczeniu.
Wielkość samej wanny również jest istotna, szczególnie w przypadku osób bardzo wysokich. W jej wnętrzu powinniśmy dać radę wygodnie usiąść, a także się obrócić. Im jesteśmy wyżsi i bardziej postawnej postury, tym większe rozmiary wanny musimy uwzględnić w projekcie łazienki. Jest to bardzo istotne, ponieważ wpływa na ostateczną ilość wolnej przestrzeni, jak i na wskazanie ostatecznego miejsca w którym ma się znaleźć dopływ i ujście wody.
Jeżeli zależy nam na standardowej kwadratowej wannie, zwykle spotkamy się z wymiarami 70-100 cm szerokości i 120-200 cm długości. W przypadku modeli owalnych będzie to zwykle między 85×170 cm, a 100×190 cm.
Wanna wolnostojąca – jaki materiał wybrać?
Wanny wolnostojące występują w takich samych wariantach materiału, jak klasyczne wanny dostawiane do ściany. Wykończenie ma wpływ nie tylko na komfort samej kąpieli, ale również na łatwość czyszczenia czy wytrzymałość i odporność na zarysowania lub pęknięcia. Na rynku znajdziemy następujące propozycje:
- wanna wolnostojąca akrylowa: jest to wciąż jeden z najpopularniejszych materiałów, dość tani i dobrze utrzymujący ciepło. Z czasem może jednak ulegać zarysowaniu, które trzeba później poddawać regeneracji;
- wanna stojąca ze stali emaliowanej: stal również dobrze utrzymuje ciepło. Nowoczesne modele nie mają też wad dawnych wanien emaliowanych – nie żółkną;
- wanna wolnostojąca kompozytowa: nowoczesne rozwiązanie które świetnie się sprawdza i jeszcze lepiej wygląda. To trwały, dobrze trzymający ciepło materiał, pasujący idealnie do nowoczesnych aranżacji;
- wanna wolnostojąca kamienna: wykonuje się ją ze specjalnie przygotowanego marmuru lub granitu. Tego typu wanny mają niewątpliwie swój urok, jednak są też bardzo ciężkie, podobnie jak żeliwo;
- wanna wolnostojąca z drewna: niecodzienne podejście do aranżacji łazienki, jednak wykonane z odpowiednich gatunków drewna wanny są bardzo trwałe i można z nich korzystać latami. Minusem niestety jest konieczność stosowania specjalistycznych środków do czyszczenia.
Wybierając materiał, z jakiego jest wykonana wanna warto wziąć pod uwagę nie tylko cenę czy wygląd, ale również wagę samego modelu oraz to, czy będziemy w stanie w miarę łatwo umieścić go w naszej łazience. Wiele ciekawych i pobudzających wyobraźnię wariantów wanien wolnostojących znajdziesz na stronie: https://www.castorama.pl/produkty/wykonczenie/kabiny-wanny-i-hydroterapia/wanny-i-akcesoria/wanny-wolnostojace.html.
Jak dopasować design wanny wolnostojącej do swojej łazienki?
Wanna wolnostojąca powinna się nie tylko dobrze komponować z innymi elementami wystroju. Ponieważ często ustawia się ją na środku, jest to pierwszy element który przykuwa nasz wzrok. Dlatego dobrym pomysłem jest uczynienie z takiej wanny głównego elementu designu łazienki, wyznacznika stylu, do którego dopasujemy pozostałą armaturę czy kafelki. Świetnym pomysłem jest umieszczenie takiej wanny w łazience minimalistycznej, nowoczesnej, ale także w wydaniu glamour.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem wanny wolnostojącej?
Jeżeli chcemy mieć w domu wannę stojącą, przede wszystkim upewnijmy się że mamy do tego warunki i odpowiednio dużo miejsca. Jeżeli te warunki zostaną spełnione, w zasadzie tylko wyobraźnia ogranicza nas w doborze konkretnego modelu oraz pozostałych elementów wystroju pomieszczenia. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić – nadal musimy zostawić sporo wolnego miejsca dookoła, aby móc wygodnie poruszać się po łazience.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.