Cieszyn: diamentowy jubileusz ślubów zakonnych dwóch elżbietanek
29 listopada 2020 | 17:45 | rk | Cieszyn Ⓒ Ⓟ
Uroczystość jubileuszu 60-lecia ślubów obchodziły dwie cieszyńskie elżbietanki, które podczas Mszy św. w klasztornej kaplicy w Cieszynie odnowiły w sobotę swoje przyrzeczenia zakonne. Zakonnice wraz z kapłanami i całą wspólnotą zakonną podziękowały w domu generalnym sióstr elżbietanek cieszyńskich za długoletnią służbę Jezusowi Chrystusowi w Zgromadzeniu Sióstr Świętej Elżbiety.
Obie siostry pochodzą z Bier koło Jasienicy. Choć jest między nimi 6 lat różnicy, spotkały się w tym samym czasie w klasztorze. S. Letycja z zamiłowania i wykształcenia jest organistką. Jednak zamiast muzycznej kariery, wybrała służbę dzieciom z ubogich rodzin. Jest nazywana Matką założycielką działającej od 40 lat „Ochronki” w Bytomiu Łagiewnikach. „Przez wiele lat katechizowała dzieci i za swoją pracę wśród ubogich otrzymała Order Odrodzenia Polski” – podsumowała s. Tarsycja Bielicka COEF.
Z kolei s. Ancilla całe swoje życie spędziła w Cieszynie. Pracowała w rentgenie, na Izbie Przyjęć szpitala i była także Mistrzynią Nowicjatu. „Do tej pory, pomimo wieku i pogarszającego się wzroku, dba o piękno bielizny kielichowej. Wykańcza coraz to nowe komplety, które często są wysyłane na misyjne parafie” – s. Tarsycja.
Zgromadzenie Sióstr Świętej Elżbiety Trzeciego Zakonu Regularnego Świętego Franciszka – bo tak brzmi pełna nazwa zakonu elżbietanek cieszyńskich – powstało w 1622 roku w Aachen w Niemczech. Do Cieszyna siostry trafiły z Wrocławia w 1753 roku. Rok później poświęcony został ich pierwszy klasztor, szpitalik i kaplica. Pod koniec XIX wieku elżbietanki rozpoczęły budowę nowego szpitala w Cieszynie. Został on oddany do użytku wraz z budynkami klasztornymi i kościołem 16 lipca 1903 roku.
Zgromadzenie Sióstr Świętej Elżbiety jest instytutem zakonnym na prawie papieskim o ślubach prostych, agregowanym do I Zakonu Świętego Franciszka. Siostry składają trzy śluby: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Tworzą jedną rodzinę zakonną, mają jednakowe prawa i obowiązki. Głównym celem zgromadzenia jest pielęgnowanie chorych i pomoc w duszpasterstwie parafialnym.
Elżbietanki cieszyńskie mają placówki w Cieszynie (dom generalny), Zabrzegu, Miotku, Bytomiu-Łagiewnikach, Tarnawie, Skarżysku-Kamiennej i Dortmundzie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.