Politolog z Monachium: patrzymy na Jana Pawła II z jego najsilniejszej strony
30 listopada 2020 | 14:48 | ts (KAI) | Monachium Ⓒ Ⓟ
Politolog z Monachium i były przewodniczący Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK) Hans Maier uważa, że urodzony przed stu laty św. Papież Jan Paweł II jest ważną postacią historyczną. „Pierwszy w historii papież słowiański jest jedną z centralnych postaci XX i XXI wieku”, napisał Maier na łamach najnowszego numeru międzynarodowego czasopisma katolickiego „communio”. Podkreślił przy tym zwłaszcza wkład Jana Pawła II do pokojowego zwycięstwa nad komunizmem w Europie Wschodniej.
„Gdyby nie oparcie w polskim papieżu elektryk z Gdańska i przywódca strajku Lech Wałęsa nie odważyłby się rzucić wyzwania systemowi komunistycznemu ciągłym strajkiem w stoczni im. Lenina w Gdańsku w 1980 roku”, napisał były bawarski minister kultury. Przypomniał, że polski przykład rozprzestrzenił się następnie na wszystkie kraje ówczesnego Układu Warszawskiego.
„Bez polskiego papieża nie można zrozumieć tego, co wydarzyło się w Europie pod koniec lat osiemdziesiątych”, zacytował Maier byłego prezydenta Związku Radzieckiego i reformatora Michaiła Gorbaczowa. Ponadto Jan Paweł II pokazał, że papież jest takim samym człowiekiem jak inni, że np. lubi jeździć na nartach i wędrować po górach.
„Wielu obserwatorów dziwiło się, że ten człowiek, który z taką determinacją zmieniał świat, zupełnie inaczej zachowywał się wewnątrz Kościoła, że był przekonanym, często rygorystycznym jego stróżem”, zauważył Maier.
W swoim artykule na łamach „communio” bawarski politolog stwierdził, że „jeśli ktoś chce sprawiedliwie odnieść się do Jana Pawła II, musi ”oceniać go z jego silnej strony, podobnie jak inne postaci historyczne”. Poza tym, także Wielki Papież pozostawił coś swoim następcom.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.