Prezes Papieskiej Akademii Nauk: Rosnące uznanie dla nauki
30 listopada 2020 | 19:00 | tom (KAI) | Watykan Ⓒ Ⓟ
Według prezesa Papieskiej Akademii Nauk, naukowcy coraz częściej zyskują uznanie w polityce i społeczeństwie dzięki swoim odkryciom. Prof. Joachim von Braun, niemiecki uczony z Uniwersytetu w Bonn, w wywiadzie dla niemieckiej agencji katolickiej KNA powiedział, że nie chodzi o ślepą „wiarę w naukę”, ale o zrozumienie pracy naukowców, którzy muszą ciągle się uczyć i kwestionować zdobytą wiedzę. Prezes Akademii mówił o „sukcesach w nauce”, szczególnie w kontekście debat na temat koronawirusa.
Zdaniem von Brauna kolejnym ważnym wyzwaniem jest walka ze zmianami klimatycznymi. Jego zdaniem potrzeba działania w tej dziedzinie jest ogromnie wysoka. Dotyczy to nie tylko globalnego ocieplenia i podnoszenia się poziomu mórz, ale także pożarów lasów i buszów oraz zanieczyszczenia powietrza.
„Papież Franciszek i Papieska Akademia wielokrotnie zwracali uwagę, że istnieją potwierdzone naukowo dowody na wpływ człowieka na zmiany klimatyczne. Konieczne są wspólne wysiłki społeczności międzynarodowej, zwłaszcza dużych krajów uprzemysłowionych. Miejmy nadzieję, że Stany Zjednoczone powrócą do porozumienia klimatycznego z Paryża” – powiedział.
Von Braun jest prezesem Papieskiej Akademii Nauk od 2017 roku. Obecnie liczy ona 79 członków, w tym 21 laureatów Nagrody Nobla. Ostatnie jej wirtualne spotkanie odbyło się w październiku. Jego wyniki podsumowano w publikacji „Science and Survival”. W niej członkowie akademii opowiadają się za kompleksowym podejściem do badań nad chorobami i epidemiami przenoszonymi ze zwierząt na ludzi. Ponadto apelują o sprawiedliwą dystrybucję szczepionek przeciwko koronawirusowi, zachęcają do odpowiedzialnego wykorzystania sztucznej inteligencji oraz zgromadzonych w ten sposób danych w celu powstrzymania pandemii.
Papieską Akademię Nauk powołali do życia 17 sierpnia 1603 włoski przyrodnik Federico Angelo Cesi (1585-1630) i trzej młodzi naukowcy włoscy pod nazwą Akademia Rysiów (ryś symbolizował bowiem inteligentne zwierzę o przenikliwym i mądrym spojrzeniu), ale dopiero po 6 latach zaczęła gromadzić uczonych włoskich i zagranicznych.
Wraz z przedwczesną śmiercią Cesiego akademia zaczęła chylić się ku upadkowi a w 1651 jej działalność całkowicie ustała. W latach 1744 i 1801 na krótko ją wznowiono, ale niespokojna sytuacja tamtych czasów nie sprzyjała działalności tego rodzaju instytucji. Odżyła ostatecznie w 1847 jako Papieska Akademia Nowych Rysiów, całkowicie zreorganizowana, a jej cele zostały ograniczone do nauk matematyczno-fizycznych i przyrodniczych. Później przechodziła jeszcze wiele mniejszych i większych zmian, dzisiejszą nazwę nosi od 1 czerwca 1937, podlegając bezpośrednio Ojcu Świętemu.
Obecnie Papieska Akademia Nauk skupia 79 członków różnych specjalności z całego świata, nie tylko katolików. Wszystkim im przysługuje honorowy tytuł „Ekscelencja”. Wśród nich jest Polak, ks. prof. Michał Heller, filozof i kosmolog.
Prezesem Papieskiej Akademii Nauk jest niemiecki uczony z Uniwersytetu w Bonn, prof. Joachim von Braun.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.