Debata rzeczników prasowych Kościołów chrześcijańskich
03 grudnia 2020 | 13:25 | dab | Lublin Ⓒ Ⓟ
O wyzwaniach, przed jakimi stają rzecznicy kościelni, i o ich roli pośredników pomiędzy liderami wspólnot a mediami rozmawiali wczoraj uczestnicy debaty „Media – Kościół – Dialog” zorganizowanego przez projekt „Ekumeniczny Lublin 2020 – Ludzie i formy dialogu”. Głos w dyskusji zabrali: rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak SJ, rzeczniczka Kościoła ewangelickiego w Polsce Agnieszka Godfrejów – Tarnogórska, dr Łukasz Leonkiewicz z PAKP oraz ks. Krzysztof Marcyński SAC.
Swoistą trudnością, na którą zwrócili uwagę uczestnicy debaty jest stosowanie uproszczeń w przekazie medialnym. – Często mylone są pojęcia i podawane są błędne tłumaczenia. Kilka dni temu w wielu mediach mówiono o tym, że w Kościele Katolickim rozpoczął się adwent. Staramy się reagować i informować media, że ten okres dotyczy także Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego – powiedziała Agnieszka Godfrejów – Tarnogórska.
Zdaniem ks. prof. Marcyńskiego, dobry rzecznik prasowy musi znać zarówno język mediów jak i instytucji, którą reprezentuje. – To bardzo ważne, by stale poznawać ten język, ponieważ jest on niezwykle dynamiczny. Tworzą go ludzie młodzi, kreatywni, otwarci, poszukujący sposobu komunikacji ze światem w sposób świeży. Jednocześnie istotne jest dobre poznanie instytucji i dobry kontakt z ludźmi odpowiedzialnymi za nią oraz zarządzanie informacją – tłumaczył medioznawca.
Według dr. Łukasza Leonkiewicza ważną rolę odgrywają media społecznościowe, ponieważ to przez nie można dotrzeć do przeciętnego człowieka. – Aktualne komunikaty umieszczane w kronikach, czasopismach naukowych czy publikowane na oficjalnych stronach kościelnych są niewystarczające. Te komunikaty należy mówić językiem bardziej zrozumiałym dla przeciętnego człowieka wierzącego. My, jako rzecznicy naszych Kościołów, jako osoby, które przekazują społeczeństwu głos Kościoła, musimy znaleźć wspólną płaszczyznę do dialogu – przedstawił w swojej wypowiedzi duchowny. Mówił też, że aby budować relacje i usprawniać dialog między Kościołem a społeczeństwem, Kościół musi pozwolić swoim wiernym mówić i ich słuchać.
Jak dodał ks. Gęsiak, aby dialog mógł istnieć, trzeba mieć partnera, który wyraża wolę do rozmowy i działania. – Kościół, jako wspólnota chrześcijan ma na niektóre sprawy różne poglądy, ponieważ Kościół jest jednostką bardzo złożoną. Dialog to jest słuchanie, ale też szukanie jakiegoś wspólnego mianownika w rzeczach, które chociaż nas różnią, także mogą nas łączyć. Jeżeli będziemy potrafili się rozumieć, to może także będziemy potrafili mówić wspólnym językiem – przekonywał jezuita.
Oceniając kondycję współczesnych mediów, ks. Marcyński zauważył, że są one trudnym polem do budowania wzajemnych więzi. – Media nie lubią dialogu i rozwiązanych spraw, media bardziej lubią erystykę niż dialog. A to rozmowa ocali świat, a my jesteśmy też tymi, którzy poprzez nasz osobisty dialog możemy ten zaczyn rozsiewać w mediach. Jak ja mam jakąś myśl, i ty masz jakąś myśl, i jak wymienimy się swoimi myślami, to ja mam dwie myśli i ty masz dwie myśli. Stajemy się bogatsi o spojrzenie i perspektywę, i ta nowa perspektywa oraz szacunek do niej i chęć poznawania jest kluczowe w dialogu – ocenił wykładowca UKSW.
O potrzebie usprawnienia dialogu między Kościołami mówiła Agnieszka Godfrejów–Tarnogórska. – Trzeba dostrzegać Boga w każdym człowieku. Potrzebne jest spotkanie, przestrzeń i szacunek do drugiego człowieka – dodała rzeczniczka polskich luteranów.
Ze względu na sytuację epidemiologiczną debata odbyła się za pośrednictwem platformy streamingowej. Spotkanie było w ramach projektu „Ekumeniczny Lublin 2020 – Ludzie i formy dialogu”.
Tegoroczna inicjatywa jest przygotowywaniem do II Międzynarodowego Kongresu Ekumenicznego „Jerozolima – Lublin. Miasta dialogu 2021” (23-25 listopada 2021 Jerozolima – Watykańskie Centrum Notre Dame). Honorowym patronatem przedsięwzięcie objęli: Grecki Prawosławny Patriarchat Jerozolimy, Papieska Rada ds. Promocji Jedności Chrześcijan, Unia Utrechcka Kościołów Starokatolickich, Światowa Rada Luterańska.
Poprzednie edycje „Lublina Ekumenicznego” były poświęcone m.in. zagadnieniom związanym z 550. rocznicą podpisania Unii Lubelskiej czy stuleciem odzyskania Niepodległości. Ważnym dziełem związanym z programem jest stworzenie wirtualnej „Ekumenicznej Postylli” prezentującej rozważania biblijne przygotowane przez chrześcijan różnych wyznań.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.