Kieleckie Spotkania Chrześcijańsko-Żydowskie – online
05 grudnia 2020 | 06:10 | apis | Kielce Ⓒ Ⓟ
„Obraz i podobieństwo” – słowa zaczerpnięte z Księgi Rodzaju są hasłem trwających obecnie IX Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko-Żydowskich, które z powodu pandemii odbywają się on-line. Organizatorem jest Stowarzyszenie im. Jana Karskiego.
Na temat swojego cyklu obrazów, które na co dzień wiszą w pomieszczeniach Katedry Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego opowiedziała w piątek malarka Mira Żelechower-Aleksiun. Są one komentarzem do odkrytego w dziełach Brunona Schulza kalendarza żydowskiego.
W czasie ich tworzenia malarka zaczęła odkrywać kolejne warstwy znaczeniowe związane z odczytywanymi w danym okresie fragmentami Tory, a także dziejami polskich Żydów, również tymi tragicznymi. Dla artystki malowanie cyklu było częścią drogi powrotu do jej judaistycznych korzeni.
Kieleckie Spotkania Chrześcijańsko – Żydowskie rozpoczęły się 2 grudnia wykładem o. Macieja Biskupa OP pt. „Mistyka otwartych oczu”. Dominikanin zaangażowany w dialog ekumeniczny i dialog z judaizmem, opowiedział o sposobie spojrzenia na człowieka, który wynika z tej wspólnej dla chrześcijan i Żydów biblijnej perspektywy.
Inspiracją dla jego zrozumienia były między innymi słowa i działania podejmowane przez papieża Franciszka, który, jak podkreślał o. Biskup, w swej wrażliwości na potrzebujących i wykluczonych widzi konkretną twarz a nie przedmiot pomocy.
W ramach Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko-Żydowskich Maria Synger opowie 8 grudnia o współczesnych formach obchodów żydowskiego święta Chanuka. Wykład o obrazie i sztuce w judaizmie wygłosi 17 grudnia Teresa Śmiechowska, historyk sztuki, kuratorka wielu wystaw sztuki żydowskiej.
Tradycją spotkań są organizowane przez stowarzyszenie rekolekcje chanukowo-adwentowe. 15 grudnia prowadzone będą przez rabina Stanisława Wojciechowicza i księdza Grzegorza Michalczyka. Wcześniej jednak należy się zapisać na nie u organizatorów.
Kieleckie Spotkania Chrześcijańsko-Żydowskie są cykliczną imprezą organizowaną w Kielcach od 2011 roku przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego. Wydarzenie adresowane jest przede wszystkim do młodzieży, wychowawców, nauczycieli, katechetów i duchownych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.