Bp Libera: współcześnie trzeba czerpać nadzieję z historii
08 grudnia 2020 | 09:08 | eg | Drobin Ⓒ Ⓟ
O tym, że parafia odnawiając ważne miejsca w swoim kościele pokazuje, że są dla niej ważne „ołtarze przeszłości”, a tym samym czerpie nadzieję z wielkiej historii – powiedział bp Piotr Libera w parafii Drobin koło Płocka. Dokonał tam poświęcenia odnowionego ołtarza głównego, XVII-wiecznego nagrobka rodu Kryskich, a także malatury kościoła. Prace te kosztowały 650 tys. zł.
Bp Piotr Libera podziękował wspólnocie parafii św. Stanisława BM w Drobinie za troskę o godny wygląd świątyni parafialnej: miejsca, w którym można znaleźć pokój serca, nakarmić się Bożym Słowem i Ciałem Chrystusa, doświadczyć Bożego miłosierdzia w sakramencie pojednania. Kościół to też miejsce, w którym spełnia się w codzienności tajemnica Adwentu, „bo w nim Bóg jest Emmanuelem”.
Biskup zaznaczył, że odnowienie ważnych miejsc w kościele, to znak, że parafii bliskie są „przeszłości ołtarze”: dla trudnego „dziś” umieją czerpać nadzieję z wielkiej historii, która przeszła przez „małą ojczyznę” i zostawiła w niej piękne ślady. Przykładem tego jest odnowiony nagrobek rodu Kryskich.
Zdaniem kaznodziei twórcy nagrobka wiedzieli, ku Komu powinni się zwrócić, aby stać się „ludźmi mądrymi i mężnymi, ludźmi światłych umysłów i roztropnych serc”. Wskazywali na źródło mądrości i mocy, roztropności i światła – inskrypcją na nagrobkach rozpoczynającą się trzema literami: D.O.M., czyli Deo Optimo Maximo – w stronę Boga, Najlepszego, Najwyższego. Na tym wyznaniu wiary można budować dalej „i Dom Boży, i domy ludzkich losów”.
Bp Libera poprosił, aby w trudnych czasach, gdy wydaje się, że Pan Bóg o ludziach zapomniał, uwierzyć, że On nie zwleka z wypełnieniem obietnicy, ale daje czas na nawrócenie, jest cierpliwy. Bóg „nie rzuca gromami, nawet jeśli w stronę Jego świątyń rzucane są kamienie”. Zanim sam przyjdzie, posyła ludzi „z zaproszeniem do nawrócenia”.
Wyraził przekonanie, że tak, jak ciągle są żywe pośród ludzi pamiątki po ludziach wielkich i świętych, tak też „ludzie wielcy i święci są wciąż pośród nas”. Ukryci przed wzrokiem, żyjący w cieniu dobra, które czynią w ciszy i w pokorze, potrafią dostrzec biedę, której trzeba zaradzić i dobro, które trzeba podtrzymać.
W czasie Mszy św. bp Piotr Libera poświęcił odnowiony, zabytkowy XVII-wieczny nagrobek Małgorzaty, Stanisława i Piotra Kryskich, odnowiony ołtarz główny oraz nową malaturę. Prace te wykonywane zostały w latach 2018-2020, kosztowały 650 tys. zł.
Odnowienie ołtarza głównego przeprowadziła Katarzyna Butrym-Uniewicz z Mławy, renowacją zabytkowego nagrobka zajęła się Sara Hejke z Warszawy, natomiast malatura kościoła jest dziełem firmy „Renowator” Daniela Mihilewicza. Odnowienia i renowacje udało się przeprowadzić dzięki środkom przekazanym przez parafian oraz pozyskanych przez parafię z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Wojewódzkiego Mazowieckiego Konserwatora Zabytków, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prace zostały wykonane staraniem ks. kan. Andrzeja Kucharczyka, proboszcza parafii pw. św. Stanisława BM w Drobinie.
Odnowiony nagrobek rodu Kryskich znajduje się na północnej ścianie prezbiterium. Prawdopodobnie został tam przeniesiony z innego miejsca podczas odbudowy kościoła po 1775 r. Wykonany został w latach 1609-1613 z fundacji kasztelana sierpeckiego Wojciecha Kryskiego, przedstawia jego rodziców: wojewodę mazowieckiego Stanisława Kryskiego (fundatora starszego nagrobka), jego żonę Małgorzatę z Uchańskich oraz ich syna Piotra. Nagrobek reprezentuje tzw. szkołę gdańską, wzorowaną na Guccim.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.