Na Jasną Górą dotarł dzwon „Głos Nienarodzonych”
09 grudnia 2020 | 09:33 | it | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
– Chcemy walczyć o życie miłością – mówił na Jasnej Górze bp Andrzej Przybylski. W kaplicy Matki Bożej przewodniczył Mszy Św. sprawowanej w intencji obrony i ochrony życia poczętego, o uspokojenie sytuacji w Polsce. Do sanktuarium dotarł dzwon „Głos Nienarodzonych”.
– Ten dzwon ma przypominać krzyk dzieci nienarodzonych, które domagają się prawa do życia – przypominał na początku Eucharystii jasnogórski przeor. O. Samuel Pacholski zachęcał do modlitwy, byśmy „zawsze byli wrażliwi na życie ludzkie, byśmy tego życia bronili i własnym przykładem życia chrześcijańskiego stawali się także wzorem dla tych, którzy nie rozumieją, że życie każdego człowieka jest święte, bo jest darem Boga”.
W kazaniu bp Andrzej Przybylski zauważył, że „w duchowej walce niewiary z wiarą, szatana z Bogiem, chodzi o człowieka, o jego godność, szczęście, o jego życie”. – Zawsze w historii było tak, że gdy ludzie odrzucali Boga i Jego przykazania, niszczyli samych siebie. Gdy stanęli po stronie diabła, sami sobie fundowali piekło na ziemi – przypominał częstochowski biskup pomocniczy. Podkreślał, że fundamentem tej walki i tych wyborów jest zawsze ludzkie życie.
– Dowodem ważności życia jest krzyk diabła i jego potomków, tam gdzie to życie wygrywa – mówił i dodawał, że „widzimy ile nienawiści, ile przekleństw pojawia się zawsze wtedy, gdy życiu chce się przywrócić nadrzędną i bezwarunkową godność”.
Bp Przybylski zaznaczał, że „walka życia ze śmiercią niestety zawsze przeradza się w walkę z Bogiem, z wiarą, z Kościołem, bo stwórcą i panem życia jest Bóg a władcą śmierci jest diabeł”.– To Bóg decyduje o początku człowieka i jego końcu, choćby się nam ludziom wydawało, że wynaleźliśmy techniki produkcji człowieka, że mamy dziś odwagę skrócić ludzkie życie kiedy wydaje nam się bezproduktywne i cierpiące – mówił kaznodzieja. Podkreślał, że „to nie od polityków, władców tego świata, nie od ustanawiających prawa i nie od twórców jakiegoś nowego świata i obietnic nowego raju, zależy i kiedykolwiek zależeć będzie życie, bo życie ludzkie jest w rękach Boga, bo On jest życiem”.
– Tutaj w Stolicy Duchowej Polski chcemy uderzyć w dzwon życia, niech to będzie głos wzywający do obrony życia, niech to będzie głos naszej wielkiej afirmacji życia, głos wzywający do szacunku dla rodziny i małżeństwa, wzywający do miłości w każdej sytuacji, szczególnie w chwilach cierpienia i umierania – powiedział bp Andrzej Przybylski.
Wczoraj, po każdej Mszy Św., do późnego popołudnia, na Jasnej Górze można było uderzyć w dzwon „Głos nienarodzonych” ustawiony przed wejściem do kaplicy Matki Bożej i w ten sposób zjednoczyć się w wielkiej modlitwie i wołaniu o szacunek dla każdego poczętego życia. – Wierzymy, że każde uderzenie jest swoistym upomnieniem się o życie w łonie matki – podkreśla Bogdan Romaniuk, wiceprezes fundacji „Życiu Tak”, pomysłodawca wykonania dzwonu.
Ważący niemal tonę dzwon na zewnętrznej ścianie u dołu ozdobiony jest ornamentem w kształcie łańcuchów kodów genetycznych ojca i matki. Między nimi umieszczona jest nazwa dzwonu, odlew USG dziecka poczętego oraz odlew tablic symbolizujących Dekalog. Są tam też umieszczone m.in. słowa piątego przykazania: „Nie zabijaj”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.