Polacy kultywują świąteczne zwyczaje nawet w niespokojnych czasach
22 grudnia 2020 | 08:10 | mrips, lk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Ponad 2/3 Polaków uważa, że przerwa świąteczna to okazja do budowania w rodzinie relacji, na które na co dzień nie ma czasu. Niemal 1/3 mieszkańców zamierza łączyć się z bliskimi w czasie Świąt Bożego Narodzenia za pomocą wideorozmów – wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Biura Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Demograficznej. Sondaż pokazuje, że Polacy będą niezmiennie kontynuować w tym czasie rodzinne tradycje. Te przyzwyczajenia, nawet przeniesione na grunt komunikacji zdalnej, wzmacniają poczucie wspólnoty z bliskimi, budują rodzinne relacje i dają poczucie normalności w niespokojnych czasach.
Zdecydowana większość Polek i Polaków jest zdania, że przerwa świąteczna to okazja do budowania w rodzinie relacji, na które na co dzień nie ma czasu – zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w całym kraju uważa tak 2/3 respondentów. W „rekordowym” województwie lubuskim takie zdanie ma już ponad 83% pytanych.
Co nie zmieni się w naszych tegorocznych świątecznych zwyczajach? Ponad ¾ Polek i Polaków będzie kultywować przygotowywanie tradycyjnych wigilijnych potraw i dzielenie się opłatkiem. Nieco mniejszy odsetek – 69% – położy prezenty pod choinką. Co ciekawe, ten ostatni zwyczaj okazuje się mniej powszechny niż mogłoby się wydawać – w województwach podkarpackim i zachodniopomorskim praktykowanie go deklaruje tylko 46% mieszkańców.
Wymiar konsumpcyjny nie jest więc najważniejszy. Polacy w czasie Świąt chętnie angażują się w rodzinne aktywności, nie tylko typowo „świąteczne”. Ponad połowa pytanych wspólnie przygotowuje potrawy lub razem z bliskimi ogląda filmy. Chętnie również wspólnie dekorują domy, grają z domownikami w gry planszowe czy kolędują w gronie najbliższych.
– Rodzina i relacje w niej są niezwykle ważne, nie tylko dlatego, że kształtują charakter nowych pokoleń, ale stanowią o naszym dobrym samopoczuciu i poczuciu bezpieczeństwa na co dzień. Wspólne przygotowywanie posiłków, ubieranie choinki czy śpiewanie kolęd scala rodzinę i pozwala zacieśnić relacje. Tym bardziej cieszy fakt, że Polacy, mimo wyjątkowych okoliczności, planują wspólnie kultywować wigilijne tradycje oraz poświęcić więcej czasu i uwagi swoim bliskim w te święta. I choć w wielu przypadkach będą to spotkania online, to niezwykle ważne jest, aby ten czas spędzić wspólnie – uważa Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.
Opisane wyżej aktywności możliwe są podczas bezpośrednich spotkań z bliskimi. Taką formę kontaktu w czasie świąt deklaruje w Polsce niemal 2/3 pytanych, a w województwie świętokrzyskim – aż 80% osób.
Co jednak w sytuacji, gdy nie ze wszystkimi można spotkać się w te święta? Ponad połowa z nas planuje w okresie bożonarodzeniowym połączyć się z bliskimi telefonicznie. W województwie opolskim ten odsetek wynosi nawet ponad 80%. Kartki z życzeniami najczęściej wysyłają mieszkańcy województw podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego oraz opolskiego (20%). Chętnie w tym roku będziemy łączyć się za pomocą wideo rozmowy – taką formę kontaktu zastosuje niemal 1/3 Polek i Polaków.
Poza potrzebą kontaktu z bliskimi, Polacy nie planują używać smartfonów w czasie świąt – tylko 28% pytanych nie poparło pomysłu spędzenia tego okresu bez telefonu komórkowego i mediów społecznościowych (wyjątkiem okazało się województwo lubuskie, w którym 58% pytanych sprzeciwiło się takiemu rozwiązaniu). Ponad połowa Polaków deklaruje, że w Boże Narodzenie spędzi przed ekranem mniej niż 2 godziny, a aż 17% planuje w ogóle nie używać smartfona w tym okresie.
– W tym roku zachęcamy do obchodzenia Świąt w gronie domowników – w atmosferze wspólnego świętowania, odpoczynku, budowania wartościowej relacji z tymi, z którymi mieszkamy na co dzień, a być może nie mamy okazji spędzić czasu z właściwą uwagą i zaangażowaniem. Odłożenie smartfona na okres bożonarodzeniowy może być pierwszym krokiem do polepszenia komunikacji właśnie z bliskimi, z którymi przebywamy często, a z którymi kontakt utrudniać mogą codzienne obowiązki i pośpiech – wskazuje Barbara Socha, pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej.
Motywacją do odłożenia smartfona na czas świąt jest możliwość spędzenia czasu z bliskimi i chęć zaangażowania się w życie rodzinne (to deklaracja ponad połowy pytanych) oraz potrzeba odpoczynku (mniej niż ¼ badanych). Dlatego też Polacy niechętnie sięgają po urządzenia ekranowe z powodu pracy (rekordem jest województwo małopolskie z odsetkiem 9,7%, w pozostałych województwach liczby oscylują wokół 5%).
Okazuje się, że potrzeba bliskości i poczucia rodzinnej wspólnoty dominuje również, a może przede wszystkim w niepewnych czasach. Nowe technologie, jak wynika z deklaracji Polaków, stosowane z umiarem, mogą zaś w czasie świąt przysłużyć się budowaniu dobrych rodzinnych więzi z bliskimi.
Badanie przeprowadzone zostało przez SW Research na zlecenie Biura Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Demograficznej w dniach 8-9 grudnia za pośrednictwem 1001 ankiet wypełnionych przez reprezentatywną grupę Polaków powyżej 16. roku życia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.